Պեմզաշենի վաղմիջնադարյան համալիրի պեղումներն ուշագրավ արդյունքներ են տալիս
Հայ-ֆրանսիական հնագիտական արշավախումբը՝ (Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ՝ Արման Նալբանդյան, Լիոն 2 համալսարան՝ Anne Flammin, Anne Baud), մեկնարկել է Պեմզաշենի վաղմիջնադարյան համալիրի պեղումները։
«Արմենպրես»-ին Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտից տեղեկացրին, որ աշխատանքներն իրականացվում են ANR FACE (From the Achaemenid to Christian Era) ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է ստուգողական խուզահորերի միջոցով բացահայտել համալիրի տարբեր ժամանակաշրջաններում կառուցված շինությունների փոխկապակցվածությունը և հստակեցնել դրանց շինարարական հորիզոնները։
«Պեղումներին մասնակցում են ուսանողներ Հայաստանից և Ֆրանսիայից։ Աշխատանքներն արդեն իսկ տալիս են ուշագրավ արդյունքներ։ Միաժամանակ ուսումնասիրվում և չափագրվում են բազմաթիվ ճարտարապետական դետալներ ու կոթողների առանձին մասեր։ Իրականացվում են նաև կառույցների լազերային և տոպոգրաֆիկ չափագրումներ և ինչպես նաև լուսանկարահանումներ»,-տեղեկացրին ինստիտուտից։

Раскопки раннесредневекового комплекса Пемзашена дают примечательные результаты
Армяно-французская археологическая экспедиция (Институт археологии и этнографии: Арман Налбандян, Университет Лиона 2: Anne Flammin, Anne Baud) приступила к раскопкам раннесредневекового комплекса Пемзашен.
Как сообщили "Арменпресс" в Институте археологии и этнографии, работы проводятся в рамках программы ANR FACE (От Ахеменидов до христианской эпохи), цель которой - выявить взаимосвязь зданий, построенных в разные периоды комплекса, и уточнить горизонты их строительства посредством испытательных шурфов.
"В раскопках участвуют студенты из Армении и Франции. Работы уже дают замечательные результаты. При этом изучаются и измеряются многие архитектурные детали и отдельные части стояков. Также проводятся лазерные и топографические измерения сооружений, а также фотографирование", - сообщили в Институте.