ՀՀ ՄԻՊ-ը խստորեն դատապարտելի է համարում Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած միջադեպը
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հունիսի 23-ին Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած միջադեպը մտահոգիչ է համարում մարդու իրավունքների տեսանկյունից և անհամատեղելի՝ ժողովրդավարական կառավարման ու քաղաքակիրթ քաղաքական բանավեճի հետ:
«Քաղաքական ուժերը չեն կարող անընդհատ խոսել իրավունքների կարևորության մասին, բայց իրենց վարքագծով տարածել ֆիզիկական կամ բռնության այլ տեսակների, վիրավորանքի, ատելության խոսքի և անհանդուրժողականության տարատեսակ դրսևորումներ:
Պաշտոն զբաղեցնող անձինք իրենց այսպիսի վարքագծով ոչ միայն տարածում են բռնությունն ու անհանդուժողականությունը որպես վարքագծի օրինակելի ձև, այլ նաև խոչընդոտում են մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման ամբողջ համակարգի զարգացմանը»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է ՀՀ ՄԻՊ-ն՝ ընդգծելով, որ այս ամենը խստորեն դատապարտելի երևույթ է։
Երևանի ավագանու՝ հունիսի 23-ի նիստի ընթացքում ծեծկռտուք էր սկսվել իշխանական և ընդդիմադիր խմբակցությունների անդամների միջև։

Human Rights Defender (Ombudsperson) of Armenia, Anahit Manasyan, strongly condemned on Tuesday the brawl between councillors at the Yerevan City Council meeting earlier in the day, lambasting those involved for promoting violence.
“Political forces cannot constantly speak about the importance of rights while, through their own behavior, spreading physical violence or other forms of violence, insult, hate speech, and various manifestations of intolerance.
The Human Rights Defender, Anahit Manasyan, considers the incident that took place on June 23 at the Yerevan City Hall to be concerning from a human rights perspective and incompatible with democratic governance and civilized political debate.
Officials holding public office, through such behavior, not only promote violence and intolerance as acceptable patterns of conduct, but also hinder the development of the entire system for the protection and promotion of human rights. All of this is a strongly condemnable occurrence,” Manasyan’s office said in a statement.