Մեր ռազմավարությունն է, որ հետագայում Երևանում ամբողջապես անցնենք էլեկտրական տրանսպորտի
Երևան քաղաքում «Հայգեր» մակնիշի ավտոբուսների փոխարինումից հետո Երևանի հանրային տրանսպորտի համար, բացի էլեկտրական տրանսպորտից, այլ տեսակի տրանսպորտ ձեռք չի բերվի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանի ավագանու նիստում ասաց քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Մեր հանրային տրանսպորտի բարեփոխման նոր ռազմավարության մեջ իրենց ուրույն տեղն ունեն նոր տրոլեյբուսները։ Մենք ծրագրում ենք դեռ 20-ից ավելի նոր տրոլեյբուսներ ձեռք բերել։ Մեր հանրային տրանսպորտում միակ հին շարժակազմը, որ մնացել է, «Հայգեր» մակնիշի մանուշակագույն ավտոբուսներն են, որոնք շուտով նույնպես պետք է փոխարինվեն»,-ասաց նա։
Ավինյանը հավելեց, որ էլեկտրական ավտոբուսների գնում է պլանավորվում է, և այս պահի դրությամբ Կառավարության ներդրումային կոմիտեի քննարկման հարցերից մեկը էլեկտրական ավտոբուսների մասին հարցն է։
«Եվ այստեղ ունենք երկու առաջարկ. առաջինը 18 մետրանոց 250 էլեկտրական ավտոբուս գնելու հարցն է։ Երկրորդն այն է, որ ունենք նոր վերլուծություն, որով առաջարկվում է 18 մետրանոցների փոխարեն գնել 12 մետրանոց էլեկտրական ավտոբուսներ, բայց որոշ ժամանակ հետո մենք կվերջնականացնենք բոլոր վերլուծությունները։ «Հայգեր» մակնիշի ավտոբուսները մենք կփոխարինենք, բայց էլեկտրական տրանսպորտով չենք փոխարինի։ Սակայն դրանից հետո Երևանը, բացի էլեկտրական տրանսպորտից, այլ տեսակի հանրային տրանսպորտ չի գնելու։ Մեր ռազմավարությունն այն է, որ հետագայում Երևանում պետք է ամբողջապես անցնենք էլեկտրական տրանսպորտի»,- ասաց քաղաքապետը։
Երևանի ավագանին նիստում կողմ քվեարկեց նաև Երևան քաղաքի 2026 թվականի բյուջեի «Տրանսպորտային համակարգի արդիականացում» ծրագրով` 4,326,300,000.00 (չորս միլիարդ երեք հարյուր քսանվեց միլիոն երեք հարյուր հազար) ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողությամբ ձեռք բերված թվով 45 հատ YUTONG ZK6128BEVG մակնիշի տրոլեյբուսները սեփականության իրավունքով անհատույց օտարել (նվիրել) «Երևանի էլեկտրատրանսպորտ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը:

Yerevan is preparing a major overhaul of its public transport system, with plans to transition toward a fully electric fleet in the coming years.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan, speaking at a City Council meeting on Tuesday, said that after the replacement of “Higer” brand buses, no other type of transport will be purchased for Yerevan’s public transport system except electric transport.
He said that new trolleybuses have a special place in the new public transport reform strategy. The city plans to acquire more than 20 additional trolleybuses.
The only remaining old rolling stock in the public transport system are the purple “Higer” buses, which will also soon be replaced.
Avinyan added that the purchase of electric buses is also being planned, and at the moment one of the issues under discussion by the government’s Investment Committee concerns electric buses.
“There are two proposals: the first is to purchase 250 electric buses of 18 meters in length. The second is, based on a new analysis, to buy 12-meter electric buses instead of 18-meter ones, but we will finalize all analyses later.
We will replace the ‘Higer’ buses, but not with non-electric transport. However, after that, Yerevan will not purchase any other type of public transport except electric vehicles. Our strategy is that, in the future, Yerevan should fully transition to electric transport,” the mayor said.
The Yerevan City Council, during the meeting, also approved a decision under the 2026 “Transport System Modernization” program to transfer 45 newly purchased Yutong ZK6128BEVG trolleybuses to the “Yerevan Electric Transport” CJSC without payment.
In procedural terms, this means the vehicles—valued at 4.326 billion AMD—are being formally donated by the municipality to the operating public transport company responsible for running the city’s trolleybus network.