ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև տեխնիկական բանակցություններն ավարտվել են
Իրանի փոխարտգործնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ տեխնիկական բանակցություններն ավարտվել են, և որ հաջորդ փուլը «տեղի կունենա բարձր մակարդակի հանձնաժողովի հսկողության ներքո», որի կազմում են Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Ղարիբաբադիի խոսքով՝ Շվեյցարիայում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև տեխնիկական բանակցությունների արդյունքում որոշվել է ստեղծել չորս աշխատանքային խումբ՝ պատժամիջոցների վերացման, միջուկային կարգավորման, վերակառուցման և տնտեսական զարգացման, ինչպես նաև մոնիթորինգի հարցերով զբաղվելու համար։
Հունիսի 21-ին Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկ քաղաքում Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ տեղի են ունեցել ԱՄՆ-Իրան բանակցություններ՝ փոխըմբռնման հուշագրի իրականացման նպատակով։
Ինչպես նշվել է բանակցությունների առաջին փուլից հետո Պակիստանի և Կատարի կողմից տարածված համատեղ հայտարարության մեջ, հանդիպումը, որին մասնակցել են Իրանի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները, անցել է դրական և կառուցողական մթնոլորտում, որտեղ ձեռք է բերվել խրախուսական առաջընթաց, այդ թվում՝ հետագա տեխնիկական բանակցությունների համար հիմքի ստեղծում։

Завершились технические переговоры между США и Ираном
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади объявил о завершении технических переговоров с США и о том, что следующий раунд “пройдёт под наблюдением высокопоставленного комитета”, в состав которого войдут спикер иранского парламента Мохаммед Багер Галибаф, министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи и вице-президент США Дж. Д. Вэнс.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Al Jazeera.
По словам Гарибабади, в результате технических переговоров между Ираном и США в Швейцарии было принято решение о создании четырёх рабочих групп для решения вопросов смягчения санкций, ядерного регулирования, восстановления и экономического развития, а также мониторинга.
21 июня в Бюргенштоке, Швейцария, состоялись американо-иранские переговоры при посредничестве Катара и Пакистана, направленные на реализацию пунктов меморандума о взаимопонимании.
Как отмечается в совместном заявлении Пакистана и Катара, опубликованном после первого раунда переговоров, встреча, на которой присутствовали представители Ирана и США, прошла в позитивной и конструктивной атмосфере, был достигнут обнадеживающий прогресс, в том числе заложен фундамент для дальнейших технических переговоров.