Շվեյցարիայում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բարձր մակարդակի բանակցություններում գրանցվել է «խրախուսող առաջընթաց»
Շվեյցարիայում ավարտվել են Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև պատերազմի վերջնական ավարտին ուղղված բարձր մակարդակով բանակցությունները, որոնք անցել են «կառուցողական» մթնոլորտում։ Շաբաթվա ընթացքում տեղի կունենան տեխնիկական բանակցություններ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է բանակցություններից հետո Պակիստանի և Կատարի միջնորդների տարածած հայտարարության մեջ։
Լյուցեռնից ոչ հեռու գտնվող Բյուրգենշտոկի հանգստավայրում բանակցություններն առաջինն էին երկու երկրների նախագահների կողմից փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո և մեկնարկ տվեցին 60-օրյա դիվանագիտական գործընթացին՝ ուղղված վերջնական համաձայնագրի կնքմանը։
«Լյուցեռնի լճի գագաթնաժողովն անցել է դրական և կառուցողական մթնոլորտում։ Գրանցվել է խրախուսող առաջընթաց, այդ թվում՝ հետագա տեխնիկական բանակցությունների մեխանիզմի ստեղծման գործում», - նշված է միջնորդների տարածած հայտարարության մեջ։
Կողմերի միջև 60 օրով ստեղծվել է հաղորդակցության գիծ, որը պետք է օգնի խուսափել միջադեպերից և թյուրիմացություններից՝ ապահովելով Հորմուզի նեղուցով առևտրային նավերի անվտանգ անցումը։
Բացի այդ, ԱՄՆ-ն և Իրանը պայմանավորվել են ստեղծել «հակամարտության կարգավորման խումբ», որը կներառի Լիբանանի կառավարությունը և «կապահովի Լիբանանում ռազմական գործողությունների դադարեցման պահպանումը՝ ըստ փոխըմբռման հուշագրի»։
Ըստ միջնորդ երկրների՝ կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել բարձր մակարդակի հանձնաժողով, որը կապահովի միջնորդության քաղաքական վերահսկողությունը։ Գլխավոր բանակցողները պարբերաբար հաշվետվություն կներկայացնեն բարձր մակարդակի հանձնաժողովին և կղեկավարեն աշխատանքային խմբերը, որոնք կենտրոնացած են միջուկային խնդրի, պատժամիջոցների, ինչպես նաև մոնիթորինգի և վեճերի լուծման վրա՝ ապահովելու փոխըմբռնման հուշագրի արդյունավետ իրականացումը։
Նաև ըստ հայտարարության՝ միջնորդ կողմերը կշարունակեն անել ամեն բան՝ ապահովելու, որ բանակցությունները շարունակվեն կառուցողական մթնոլորտում՝ վերջնական համաձայնության հասնելու նպատակով։
Շվեյցարիայում բանակցություններն, այնուամենայնիվ, սկսվել էին լարված մթնոլորտում, քանի որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնալիքներ էր հնչեցրել Իրանի հասցեին։
«Իրանը պետք է անմիջապես կանգնեցնի իր բարձր վարձատրվող պրոքսիների կողմից խնդիրների ստեղծումը։ Հակառակ դեպքում մենք կրկին շատ ուժեղ հարված կհասցնենք Իրանին, ինչպես արեցինք անցյալ շաբաթ, միայն ավելի ուժեղ», - գրել է նա Truth Social հարթակում։
Իրանի գլխավոր բանակցող, մեջլիսի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆն արձագանքել է։
«Լավ կլինի, որ նրանք զգույշ լինեն իրենց մեկնաբանություններում։ Մեր զինված ուժերը պատրաստ են այլ կերպ պատասխանելու նրանց։ Նրանք շարունակ խոսում են, այդ մենք ենք, որ գործում ենք», - գրել է նա X-ում։
Շվեյցարիայում բանակցություններին ամերիկյան կողմից մասնակցել են ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, նախագահի բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները։ Իրանական պատվիրակության կազմում են եղել Մեջլիսի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը և արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։ Ըստ իրանական պետական լրատվամիջոցների՝ հանդիպումը տևել է մոտ 80 րոպե։ Պակիստանը և Կատարը հանդիպումից հետո հայտարարել են, որ տեխնիկական բանակցությունները Շվեյցարիայում այս շաբաթ կշարունակվեն ավելի ցածր մակարդակի պաշտոնյաների մասնակցությամբ։
Իրանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ փակել է Հորմուզի նեղուցը, քանի որ ԱՄՆ-ին չի հաջողվել կատարել Իսրայելի կողմից Լիբանանում «Հեզբոլլահ»-ի դեմ ռազմական գործողությունների դադարեցման և հակամարտության ավարտի դրույթը, որը ներառված էր Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրում։

На переговорах Иран – США, проходящих в Швейцарии, был достигнут “обнадеживающий прогресс”
22 июня в Швейцарии завершился первый тур переговоров, направленных на прекращение войны между Ираном и США. Они прошли в “позитивной и конструктивной атмосфере”. Технические переговоры состоятся в течение недели. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, говорится в заявлении посредников Пакистана и Катара, опубликованном после переговоров.
Переговоры в курортном городе Бюргеншток, недалеко от Люцерна, стали первыми после подписания президентами двух стран меморандума о взаимопонимании и начала 60-дневного дипломатического процесса, направленного на заключение окончательного соглашения.
“Саммит на Люцернском озере прошел в позитивной и конструктивной атмосфере. Достигнут обнадеживающий прогресс”, — говорится в заявлении посредников.
Между сторонами установлена ​​линия связи на 60 дней, которая должна помочь избежать возможных инцидентов, обеспечивая безопасный проход торговых судов через Ормузский пролив.
США и Иран договорились о создании Комитета высокого уровня по урегулированию конфликтов, в частности, для прекращения огня в соответствии с меморандумом о взаимопонимании.
Комитет будет ответственным по надзору за посредническими усилиями. “В соответствии с меморандумом о взаимопонимании стороны договорились о создании Комитета высокого уровня, который будет осуществлять политический надзор за процессом посредничества”. Переговорщики будут регулярно отчитываться перед комитетом и возглавлять рабочие группы, занимающиеся ядерной проблемой, санкциями, мониторингом и разрешением споров, чтобы обеспечить эффективное выполнение меморандума о взаимопонимании.
В заявлении также говорится, что стороны-посредники будут продолжать делать все возможное для обеспечения конструктивной атмосферы переговоров с целью достижения окончательного соглашения.
Однако переговоры в Швейцарии начались в напряженной атмосфере, поскольку президент США Дональд Трамп вновь выступил с угрозами в адрес Ирана.
“Иран должен немедленно прекратить действия своих хорошо оплачиваемых прокси в Ливане, которые создают проблемы. Если они этого не сделают, мы снова очень сильно ударим по Ирану, так же, как сделали на прошлой неделе, только сильнее”, — написал он в Truth Social.
Главный переговорщик Ирана и спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф ответил:
“Мы не обращаем внимания на угрозы американцев. Им лучше следить за своими заявлениями, наши вооруженные силы готовы ответить им другим способом. Что бы они ни говорили, это мы действуем”, — написал он в X.
Американскую сторону на переговорах в Швейцарии представляли вице-президент США Дж. Д. Вэнс, посланники Стив Уиткофф и Джаред Кушнер. В иранскую делегацию входили спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф и министр иностранных дел Аббас Арагчи. По данным иранских государственных СМИ, встреча длилась около 80 минут. После встречи Пакистан и Катар объявили, что технические переговоры продолжатся в Швейцарии на этой неделе с участием должностных лиц более низкого уровня.
Ранее Иран объявил о закрытии Ормузского пролива, поскольку Соединенные Штаты не выполнили положение о прекращении Израилем военных действий против “Хезболлы” в Ливане и прекращении конфликта, которое было включено в Исламабадский меморандум о взаимопонимании.