«Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածու Աշոտ Եղիազարյանը կալանավորվել է 100-ից ավելի ընտրողի ընտրակաշառք տալու համար
Առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածու Աշոտ Եղիազարյանը մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններին «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու պայմանով, Արտաշատ համայնքի 100-ից ավելի ընտրողի 100.000-500.000 ՀՀ դրամի չափով ընտրակաշառք է տվել, իսկ նշված ընտրողները որոշ դեպքերում գործելով այլ ընտրողների հետ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ ստացել են տարբեր դրամական միջոցների չափով ընտրակաշառքներ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պատգամավորի թեկնածու Ա.Ե.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ընտրակաշառք տալը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը:
Կառույցից ավելի վաղ հայտնել էին, որ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են 100-ից ավելի ընտրակաշառք տալու և ստանալու դեպքեր:

Кандидат в депутаты от партии «Сильная Армения» Ашот Егиазарян задержан за подкуп более 100 избирателей
Получены, по-видимому, фактические данные о том, что кандидат в депутаты от партии "Сильная Армения" Ашот Егиазарян по предварительной договоренности с группой лиц раздал предвыборные взятки в размере 100-500 тысяч драмов более чем 100 избирателям арташатской общины при условии голосования за блок "Сильная Армения" на очередных выборах в НС РА 7 июня 2026 года, а в некоторых случаях упомянутые избиратели, действуя в составе группы с другими избирателями, по предварительной договоренности получали предвыборные взятки в различных денежных суммах.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение Следственного комитета РА, в ходе предварительного расследования уголовного дела в отношении кандидата в депутаты А.Е. по решению прокурора, осуществляющего надзор, возбуждено уголовное дело в соответствии с частью 2 статьи 219 (дача предвыборной взятки) и частью 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных масштабах) Уголовного кодекса.
В качестве превентивной меры в его отношении избран арест.
Предварительное расследование продолжается.
Ранее структура сообщала, что в результате следственных действий, проведенных в рамках уголовного дела, возбужденного Главным управлением по расследованию особо важных дел, было выявлено более 100 случаев дачи и получения предвыборных взяток.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в юридическую силу.