G7-ի շրջանակում Մոդին և Մերցը քննարկել են իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում
Ֆրանսիայում անցկացվող Մեծ յոթնյակի երկրների գագաթնաժողովի շրջանակում Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին հանդիպել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ։ Կողմերը դրական են գնահատել Հնդկաստան-Գերմանիա ռազմավարական գործընկերության նոր դինամիկան, քննարկել են իրավիճակն Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Երկու ղեկավարները մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների շուրջ, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի և ռուս-ուկրաինական հակամարտության։ Նրանք նաև ողջունել են Մերձավոր Արևելքում հակամարտության դադարեցման շուրջ ձեռք բերված փոխըմբռնումը», - ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Սա այս տարի երկու ղեկավարների երկրորդ հանդիպումն է։ Մերցը հունվարի 12-ին այցելել էր Հնդկաստան, պաշտոնապես ավարտել ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ երկու երկրների միջև ընթացող բանակցությունները։
G7-ի շրջանակում հանդիպման ժամանակ Մոդին և Մերցը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը գործակցության հետագա ամրապնդմանը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առևտրի և ներդրումների, պաշտպանության և անվտանգության, կանաչ զարգացման, տեխնոլոգիաների, նորարարությունների, կրթության։
Մերցը Մոդիին հրավիրել է Գերմանիայում այս տարի ավելի ուշ անցկացվելիք Հնդկաստան-Գերմանիա միջկառավարական 8-րդ խորհրդակցություններին։

На полях саммита G7 Моди и Мерц обсудили ситуацию на Ближнем Востоке и в Украине
На полях саммита G7 во Франции премьер-министр Индии Нарендра Моди встретился с канцлером Германии Фридрихом Мерцем. Стороны позитивно оценили новую динамику стратегического партнерства между Индией и Германией и обсудили ситуацию на Украине и Ближнем Востоке. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство иностранных дел Индии.
“Лидеры обменялись мнениями по ключевым региональным и международным вопросам, включая ситуацию на Ближнем Востоке и конфликт на Украине. Стороны приветствовали достигнутое понимание, направленное на прекращение конфликта на Ближнем Востоке”, — говорится в заявлении министерства.
Это уже вторая встреча двух лидеров в этом году. Мерц посетил Индию 12 января, чтобы официально завершить переговоры между двумя странами по соглашению о свободной торговле.
В ходе встречи на саммите G7 Моди и Мерц подтвердили свою приверженность дальнейшему укреплению сотрудничества в различных областях, включая торговлю и инвестиции, оборону и безопасность, “зеленое” развитие, технологии, инновации и образование.
Мерц пригласил Моди на 8-ю межправительственную консультацию Индия-Германия, которая состоится в Германии в этом году.