Վենսն իր նոր գրքում անդրադարձել է Պուտինին, Ուկրաինային
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դեյ Վենսն իր նոր «Հաղորդություն. հավատքին վերադարձի իմ ուղու որոնումները» (Communion: Finding My Way Back to Faith) գրքում նշել է ռուսների շրջանում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ցուցաբերվող աջակցության բարձր մակարդակի մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Պուտինի ժողովրդականությունը գնահատելու ցանկացած անկախ և օբյեկտիվ փորձ ցույց է տվել բարձր մակարդակի աջակցություն հասարակ ռուսների կողմից», - գրել է նա գրքում, որն ԱՄՆ-ում վաճառքի է հանվել հունիսի 15-ին։
Վենսը նշել է, որ 2024 թվականին Մյունխենի անվտանգության համաժողովին մասնակցելու ժամանակ հանդիպել է «ռուս այլախոհի» հետ, որի անունը չի նշվում։ Վենսը, որն այդ ժամանակ ԱՄՆ սենատոր էր, հավելել է, որ այդ հանդիպման ժամանակ «ավելին է իմացել ռուսական պետության հոգեբանության մասին, քան ամերիկյան հրապարակումներ կարդալու շաբաթների ընթացքում»։ Նա նաև նշել է, որ, ի թիվս այլ բաների, ինքն էլ հետաքրքրվել է. «Ինչո՞ւ է Պուտինն այդքան ժողովրդականություն վայելում»։
Վենսը հայտնել է, որ համաժողովի հանդիպումներից մեկի ժամանակ ուշադրություն է դարձրել Պուտինի ժողովրդականության վրա և «անմիջապես քննադատության է ենթարկվել»։
Նա ընդգծել է. «Մյունխենը դարձել է մի վայր, որտեղ մարդիկ ընկղմվում էին մխիթարող ստերի մեջ՝ անհարմար ճշմարտությունների հետ առերեսվելու փոխարեն։ Սա հոգեբանական բավարարվածություն էր պարգևում, բայց խանգարում էր իմաստուն որոշումներ կայացնելուն»։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նաև կարծիք է հայտնել, որ նույնիսկ Կիևի ամենաեռանդուն կողմնակիցներն այժմ գիտակցում են ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային օգնելու կարողության սահմանափակումները:
Վենսը գրքում նշել է, որ 2024 թվականին Մյունխենի անվտանգության համաժողովին իր մասնակցության ժամանակ ԱՄՆ ղեկավարության վերաբերմունքն Ուկրաինայի հակամարտության վերաբերյալ հետևյալն էր. «Ընդունել, որ Միացյալ Նահանգների՝ Ուկրաինային օգնելու կարողությունը սահմանափակ էր, ինչպես այսօր խոստովանում են նույնիսկ Ուկրաինայի ամենաեռանդուն կողմնակիցները, ընդունել, որ Ամերիկան ​​չէր կարող միայնակ փակել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև կրակային հզորության տարբերությունը, ընդունել, որ մեր երկիրը չէր կարող միակողմանիորեն կառավարել որևէ հակամարտության ընթացքն իր հայեցողությամբ՝ կնշանակեր ընդունել, որ իրենց կյանքի գործը ձախողվել է»։
Վենսը, որն այդ ժամանակ ԱՄՆ սենատոր էր, ընդգծել է, որ ինքը «ԱՄՆ ռեսուրսները շատ ավելի սահմանափակ» էր համարում, քան մյուս ամերիկացի օրենսդիրները «պատրաստ էին խոստովանել»։
Իր նոր գրքում Վենսը նաև պատմում է, թե ինչպես է դարձել կաթոլիկ, և կրոնն ինչպիսի ազդեցություն է թողել իր քաղաքական հայացքների վրա։

В своей новой книге Дж. Д. Вэнс обратился и к Путину и к Украине
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс в своей новой книге “Причастие: в поисках моего пути возвращения к вере” (Communion: Finding My Way Back to Faith) отметил высокий уровень поддержки президента России Владимира Путина среди россиян. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на ТАСС.
“Любые независимые и объективные попытки оценить популярность Путина показывали высокий уровень поддержки со стороны рядовых россиян”, — написал он в книге, которая поступила в продажу в США 15 июня.
Вэнс написал, что в 2024 году, участвуя в Мюнхенской конференции по безопасности, он встретился с “российским диссидентом”, имя которого не уточняется. Он в то время был сенатором США.
Вэнс добавил, что на этой встрече он “узнал о психологии российского государства больше, чем за недели чтения американских публикаций”. И Вэнс, помимо прочих, задался и вопросом: “Почему Путин так популярен”.
Он продолжил, что на одной из встреч на конференции он обратил внимание на популярность Путина и был “немедленно подвергнут критике”.
Вэнс подчеркнул: “Мюнхен стал местом, где люди погрязли в утешительной лжи, а не признавали неудобную правду. Это приносило психологическое удовлетворение, но мешало принимать мудрые решения”.
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс также признал, что даже самые ярые сторонники Киева теперь осознают ограниченность возможностей США помочь Украине.
Он отмечает, что во время Мюнхенской конференции по безопасности в 2024 году отношение американского руководства к украинскому конфликту заключалось в следующем:
“Признать, что возможности Соединенных Штатов оказывать помощь Украине были ограничены, как это признают сегодня даже самые ярые сторонники Украины. Признать, что Америка не смогла в одиночку устранить разрыв между Украиной и Россией в огневой мощи. Признать, что наша страна не смогла в одностороннем порядке управлять ходом любого конфликта по своему усмотрению - означало бы признать, что дело всей их жизни потерпело крах”.
Вэнс признается, что считал “ресурсы США гораздо более ограниченными”, чем другие американские законодатели “готовы были признать”.
В своей новой книге Вэнс рассказывает о том, как он стал католиком и как религия повлияла на его политические взгляды.