Թրամփը քննադատել է Իսրայելի գործողությունները Լիբանանում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆրանսիայում Մեծ յոթնյակի երկրների գագաթնաժողովի շրջանակում Կատարի էմիր Թամիմ բին Համադ ալ Թանիի հետ հանդիպման ժամանակ քննադատել է Իսրայելի գործողությունները Լիբանանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
«Պարտադիր չէ մի ամբողջ շենք ոչնչացնել ամեն անգամ, երբ ինչ-որ մեկին ես փնտրում, որովհետև այդ բնակելի շենքերում բազմաթիվ մարդիկ կան, և նրանք բոլորը «Հեզբոլլահ» չեն», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Թրամփը նշել է, որ Իսրայելը պետք է ավելի պատասխանատու գտնվի։ Նրա խոսքով՝ Իսրայելը «Հեզբոլլահ»-ի հետ կռվել է «չափազանց երկար, և չափից շատ մարդիկ են մահանում»։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի վրա զայրացած լինելու մասին հարցին Թրամփը պատասխանել է, որ իրենք «հրաշալի հարաբերություններ» ունեն, սակայն Նեթանյահուն «պետք է ավելի պատասխանատու գտնվի Լիբանանի առումով»։
«Ինձ դուր չեկավ, որ նա հարձակվեց։ Դա չափից շատ էր», - ասել է Թրամփը՝ նկատի ունենալով հունիսի 14-ին իսրայելական ավիահարվածը Բեյրութին։
«Առանց ԱՄՆ-ի Իսրայել չէր լինի, որովհետև ոչ մի այլ նախագահ պատրաստ չէր անելու այն, ինչ արեցի ես», - հավելել է նա։
Թրամփը նաև նշել է, որ առաջարկել է Իսրայելին թույլ տալ, որ «Սիրիան զբաղվի «Հեզբոլլահ»-ի հարցով», քանի որ «նրանք ավելի լավ գործ կանեին»։
ԱՄՆ նախագահին նաև հարց են ուղղել՝ արդյոք ԱՄՆ-Իրան համաձայնությունը կարող է գոյատևել, եթե Իսրայելը հարձակվի Լիբանանի վրա։ Թրամփը պատասխանել է՝ «Այո, կարող է»։

Трамп осудил действия Израиля в Ливане
Президент США Дональд Трамп на встрече с эмиром Катара Тамимом бин Хамадом аль-Тани на полях саммита G7 во Франции осудил действия Израиля в Ливане. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
“Не нужно разрушать целые здания каждый раз, когда ищешь кого-то, потому что в этих зданиях много людей, и не все они — члены “Хезболлы”, — сказал президент США.
Трамп отметил, что Израиль должен нести большую ответственность. По его словам, Израиль слишком долго борется с “Хезболлой”, и слишком много людей погибает.
На вопрос о премьер-министре Израиля Биньямине Нетаньяху Трамп ответил, что у них “прекрасные отношения”, но Нетаньяху “должен быть более ответственным в отношении Ливана”.
“Мне не понравилось, что он напал. Это было слишком”, — сказал Трамп, имея в виду израильский авиаудар по Бейруту 14 июня.
“Без Соединенных Штатов не было бы Израиля, потому что ни один другой президент не сделал бы того, что сделал я”, — добавил он.
Трамп также сказал, что предложил Израилю позволить “Сирии разобраться с Хезболлой”, потому что “они справятся лучше”.
Президента США также спросили, может ли соглашение между США и Ираном сохраниться, если Израиль нападет на Ливан. Трамп ответил: “Да, может”.