ԱՄՆ նախագահը կարող է ներկա գտնվել Իրանի հետ խաղաղության համաձայնության ստորագրմանը. Վենս
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ Իրանի հետ ձեռք բերված խաղաղության համաձայնությունը կարող է «արմատապես փոխակերպել Մերձավոր Արևելքը հաջորդ 50 տարիների ընթացքում», եթե Իրանը պահպանի համաձայնագրի պայմանները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ փոխնախագահը նման կարծիք է հայտնել Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը ապահովելու է, որ Թեհրանը «երբեք միջուկային զենք չունենա», այդ թվում՝ կանխելով Իրանի կողմից նման զենքի «մշակումը, ձեռքբերումը կամ գնման փորձերը»։
Վենսը նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը դեռևս քննարկում է, թե ով կմասնակցի հունիսի 19-ին Ժնևում իրանական կողմից հետ փաստաթղթի ստորագրման արարողությանը։
«Ես, անշուշտ, ծրագրում եմ ներկա գտնվել, սակայն հնարավոր է, որ այնտեղ լինի նաև հենց նախագահը»,- ասել է նա։
Ամերիկյան The New York Times պարբերականը, հղում անելով անանուն իրանցի պաշտոնյաներին, գրել է, որ իրանական կողմից Ժնևում կայանալիք ստորագրման արարողությանը մասնակցելու համար Շվեյցարիա կմեկնեն Իրանի Մեջլիսի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը և արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։

Президент США планирует присутствовать на подписании мирного соглашения с Ираном: Дж. Д. Вэнс
“В том случае если иранцы будут соблюдать условия этой сделки, коренным образом изменит Ближний Восток на ближайшие 50 лет”. Как сообщает “Арменпресс” он заявил это в интервью Fox News.
По его словам, соглашение гарантирует, что “у Ирана никогда не будет ядерного оружия”, в том числе путем предотвращения разработки, приобретения или попыток приобретения Ираном такого оружия.
Вэнс отметил, что администрация президента США все еще обсуждает, кто примет участие в церемонии подписания документа с иранской стороной в Женеве 19 июня.
“Я, безусловно, планирую быть там, но возможно, что там будет и сам президент”, — сказал он.
The New York Times, ссылаясь на неназванных иранских чиновников, написала, что с иранской стороны в Швейцарию на церемонию подписания отправятся спикер Меджлиса Мохаммад Багер Галибаф и министр иностранных дел Аббас Арагчи.