ԱՄՆ նախագահը կարող է ներկա գտնվել Իրանի հետ խաղաղության համաձայնության ստորագրմանը. Վենս
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ Իրանի հետ ձեռք բերված խաղաղության համաձայնությունը կարող է «արմատապես փոխակերպել Մերձավոր Արևելքը հաջորդ 50 տարիների ընթացքում», եթե Իրանը պահպանի համաձայնագրի պայմանները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ փոխնախագահը նման կարծիք է հայտնել Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը ապահովելու է, որ Թեհրանը «երբեք միջուկային զենք չունենա», այդ թվում՝ կանխելով Իրանի կողմից նման զենքի «մշակումը, ձեռքբերումը կամ գնման փորձերը»։
Վենսը նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը դեռևս քննարկում է, թե ով կմասնակցի հունիսի 19-ին Ժնևում իրանական կողմից հետ փաստաթղթի ստորագրման արարողությանը։
«Ես, անշուշտ, ծրագրում եմ ներկա գտնվել, սակայն հնարավոր է, որ այնտեղ լինի նաև հենց նախագահը»,- ասել է նա։
Ամերիկյան The New York Times պարբերականը, հղում անելով անանուն իրանցի պաշտոնյաներին, գրել է, որ իրանական կողմից Ժնևում կայանալիք ստորագրման արարողությանը մասնակցելու համար Շվեյցարիա կմեկնեն Իրանի Մեջլիսի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը և արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։

Trump could attend signing ceremony for US-Iran deal in Switzerland
US Vice President JD Vance has said that he plans to attend the signing ceremony in Switzerland for a newly announced peace deal with Iran, adding that President Donald Trump could also be present.
"I certainly plan to be there, but it's possible the president himself could be there," he told Fox News in an interview. “We're still figuring out the logistics on who's going to attend that signing ceremony.”
U.S. President Donald Trump earlier announced that a deal with Iran has been finalized. Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif, whose country has been mediating talks between the United States and Iran, has said that the peace deal will be signed on Friday in Switzerland.
"We can say with confidence Iran will never have a nuclear weapon," Vance said.
"If the Iranians comply with this deal, it is going to fundamentally transform the Middle East for the next 50 years," he said.
According to The New York Times, the Iranian side will be represented at the signing ceremony in Geneva by Foreign Minister Abbas Araghchi and Parliament Speaker Mohammad Bagher Ghalibaf.