Հայաստանում արյունատվությունների ընդհանուր թվի աճ է նկատվում
Արյան դոնորի համաշխարհային օրը «Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ՝ ուղղված քաղաքացիների իրազեկմանը։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնի տնօրեն Հայկ Գրիգորյանը նշեց, որ օրն առիթ է մեկ անգամ ևս անդրադառնալու արյունատվությանը, արյան դոնոր լինելուն, ինչպես նաև ընդգծելու դրա կարևորությունը։
«Մենք ամեն օր ականատես ենք լինում, թե դոնորական արյունը որքան անփոխարինելի է բժշկության մեջ, մարդկանց կյանքը փրկելու գործում։ Տարբեր առիթներով փորձում ենք հենց այդ ուղերձը փոխանցել։ Ամեն օր հիվանդանոցներում բազմաթիվ մարդիկ արյան փոխներարկման կարիք են ունենում։ Այնպես որ, կյանք փրկող արյան կարիքը մշտապես կա»,-ասաց Հայկ Գրիգորյանը։
«Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնի արյան ծառայության գծով փոխտնօրեն Անդրանիկ Շամիլյանը նշեց, որ ցանկացած առողջ մարդ, ում 18 տարին լրացած է, կարող է դառնալ արյան դոնոր։ Կան նաև որոշ չափանիշներ, որոնք ևս հաշվի են առնվում, օրինակ, մարդու քաշը։ Տղամարդկանց պարագայում քաշը պետք է լինի 62 կգ-ից, կանանց դեպքում՝ 52 կգ-ից բարձր։ Զարկերակային ճնշումը և անոթազարկը պետք է լինի նորմայի սահմաններում։
«Կան որոշակի հակացուցումներ՝ մշտական ու ժամանակավոր։ Մշտականի դեպքում հաշվի են առնվում վարակիչ հիվանդությունները, որոնք արյան միջոցով են փոխանցվում։ Ժամանակավոր հակացուցումները վերաբերում են սուր շնչառական վարակներին, ջերմության բարձրացմանը, պատվաստումներին, դաջվածքներին, որի հակացուցումը 6 ամիս է»,-ասաց Անդրանիկ Շամիլյանը։
Տարեցտարի հանրապետությունում արյունատվությունների ընդհանուր թվի աճ է նկատվում։ Ներկայացնելով վերջին տարիների վիճակագրությունը՝ «Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնի տնօրեն Հայկ Գրիգորյանը նշեց, որ 2023 թվականին ընդհանուր արյունատվությունների թիվը կազմել է 22 հազար 162, 2024 թվականին՝ 23 հազար 600, իսկ 2025-ին` 26 հազար 554։
«Իհարկե, ընդհանուր ցուցանիշը կարևոր է, սակայն առավել կարևոր է կանոնավոր արյունատվությունը, արյան բոլոր խմբերի բավարար քանակությունը։ Պետք չէ սպասել կոնկրետ դեպքերի և մեծ թվով մարդկանցով մոտենալ արյուն հանձնելու ու ասել, որ սա բավարար է։ Հավատացեք, արյան բոլոր բաղադրամասերը մշտապես սպառվում են և դրանք կանոնավոր կերպով պետք է համալրվեն»,-ասաց Հայկ Գրիգորյանը։
Ինչ վերաբերում է արյան ծառայության զարգացման քաղաքականությանը, ապա Հայկ Գրիգորյանը նշեց, որ նկատելի աշխատանք է տարվում այդ ուղղությամբ։ Մասնավորապես, ներկայում աշխատանքներ են իրականացվում միասնական թվային ռեեստրի ստեղծման ուղղությամբ։ Այդ թվային միասնական շտեմարանի ստեղծումը հնարավորություն կտա հանրապետության բոլոր բժշկական հաստատություններին րոպեների ընթացքում տեսնել, թե որտեղ կա անհրաժեշտ արյուն։ Համակարգն այսօր մասամբ գործում է։ Հաջորդը որակի միջազգային ստանդարտների ներդրումն է։

В Армении наблюдает рост общего количества донаций крови
В Всемирный день доноров крови в гематологическом и онкологическом центре «Йолян» пройдет ряд мероприятий, направленных на повышение осведомленности граждан.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» директор центра «Йолян» Айк Григорян отметил, что этот день — возможность еще раз задуматься о донорстве крови, о роли донора, а также подчеркнуть его важность.
«Каждый день мы видим, насколько незаменима донорская кровь в медицине, в спасении жизней людей. Мы стараемся донести эту мысль по разным поводам. Каждый день многим людям в больницах требуется переливание крови. Поэтому потребность в спасительной крови существует всегда», — сказал Айк Григорян.
Андраник Шамилян, заместитель директора службы крови центра «Йолян», отметил, что донором крови может стать любой здоровый человек, достигший 18 лет. Также учитываются некоторые критерии, например, вес человека. У мужчин вес должен быть выше 62 кг, у женщин — выше 52 кг. Артериальное давление и пульс должны быть в пределах нормы.
«Существуют определенные противопоказания, постоянные и временные. К постоянным относятся инфекционные заболевания, передающиеся через кровь. Ко временным противопоказаниям относятся острые респираторные инфекции, лихорадка, вакцинация, татуировки, срок противопоказаний к которым - 6 месяцев», — сказал Андраник Шамилян.
Из года в год в республике наблюдается увеличение общего числа донаций крови. Представляя статистику последних лет, директор Гематологического и онкологического центра «Йолян» Айк Григорян отметил, что в 2023 году общее количество донаций крови составило 22 162, в 2024 году – 23 600, а в 2025 году – 26 554.
«Конечно, общий показатель важен, но регулярная донация крови, достаточное количество всех групп крови, важнее. Не следует ждать отдельных случаев и большого количества людей, которые придут сдавать кровь, и говорить, что этого достаточно. Поверьте, все компоненты крови постоянно расходуются, и их необходимо регулярно пополнять», – сказал Айк Григорян.
Что касается политики развития службы крови, Айк Григорян отметил, что в этом направлении ведется значительная работа. В частности, в настоящее время ведется работа по созданию единого цифрового реестра. Создание этой единой цифровой базы данных позволит всем медицинским учреждениям республики в течение нескольких минут увидеть, где находится необходимая кровь. В настоящее время система функционирует частично. Следующим шагом станет внедрение международных стандартов качества.