ԱՄՆ-ն կարող է Իրանի հետ համաձայնագիր ստորագրել Ժնևում
Ամերիկյան ռազմաօդային ուժերը Ժնև են տեղափոխում սարքավորումներ, որոնք անհրաժեշտ կլինեն, եթե ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն այնտեղ այցելի Իրանի հետ փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Axios-ի թղթակից Բարաք Ռավիդը՝ հղում անելով տեղեկացված աղբյուրի։
«Միջնորդ երկրներից մեկի դիվանագետը, որը ինձ հետ քննարկել է թարմացված նախագծի կետերը, ասաց, որ «ԱՄՆ-ն և Իրանը համաձայնության են եկել համաձայնագրի տեքստի շուրջ», բայց ընդունել է, որ դեռ հարկավոր է վերջնական հաստատում», - գրել է նա X-ում հունիսի 12-ի առավոտյան։
«Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները նախորդ երեկոյան ուղևորվել են Եվրոպա՝ այնտեղ սարքավորումներ հասցնելու համար, եթե փոխնախագահ Վենսն առաջիկա օրերին ժամանի Ժնև՝ մասնակցելու ստորագրման արարողությանը», - հավելել է նա։

США могут подписать соглашение с Ираном в Женеве
ВВС США доставляют в Женеву оборудование, которое понадобится, если вице-президент США Дж. Д. Вэнс посетит город для подписания меморандума о взаимопонимании с Ираном. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент Axios Барак Равид со ссылкой на информированный источник.
«Дипломат из одной из стран-посредников, который обсуждал со мной обновленный проект, сказал, что «США и Иран достигли согласия по тексту соглашения», но признал, что еще необходимо окончательное утверждение», — написал он в X утром 12 июня.
«Тем не менее самолеты ВВС США вылетели в Европу накануне вечером, чтобы доставить туда оборудование на случай, если вице-президент Вэнс прибудет в Женеву в ближайшие дни для участия в церемонии подписания», — добавил он.