Նոր Սահմանադրության տեքստը դեռևս վերջնական տեսքի չի բերվել. Սրբուհի Գալյան
Հայաստանի Հանրապետության նոր Սահմանադրության տեքստը դեռևս վերջնական տեսքի չի բերվել, քանի որ գործընթացում ներգրավված մի շարք գործընկերներ դեռ չեն ներկայացրել իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ  արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ հավելելով, որ դա է պատճառը, որ վերջնական տեքստի հրապարակման ժամկետի վերաբերյալ որոշում առայժմ չկա։
«Առաջիկայում Սահմանադրության տեքստն ամբողջացնելուց հետո սպասում ենք մեր որոշ գործընկերների կողմից ուղարկվելիք կարծիքներին։ Մեզ մեկ կամ երկու շաբաթ պետք կգա, որպեսզի մենք այդ կարծիքները հավաքենք, ամբողջացնենք, և ևս մեկ կամ երկու քննարկում կունենանք, նոր կորոշենք՝ պատրա՞ստ ենք հրապարակել տեքստը, թե՞ ոչ»,-ասաց նախարարը։
Գալյանի խոսքով՝ Սահմանադրությունը փոփոխելը քաղաքական հանձնառություն է, որը իշխանությունը ստանձնել է դեռևս հեղափոխությունից հետո և վերահաստատել նախընտրական գործընթացի ընթացքում։
Անդրադառնալով նոր Սահմանադրության ընդունման քաղաքական հնարավորություններին՝ Գալյանն ընդգծեց, որ Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով իշխանությունը սհանադրական մեծամասնություն չի ստանում, սակայն ժամանակը ցույց կտա հետագա քայլերը։
«Մենք մեր աշխատանքը կկատարենք, հանրային պահանջի մեծությունը կչափենք և կկայացնենք համապատասխան որոշում»,-հավելեց նա։

Текст новой Конституции еще не доработан: Србуи Галян
Текст новой Конституции Республики Армения еще не доработан, поскольку ряд коллег, участвующих в процессе, еще не представили свои замечания и предложения.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявила министр юстиции Республики Армения Србуи Галян на брифинге для журналистов в Национальном Собрании, добавив, что именно поэтому решение о дате публикации окончательного текста еще не принято.
“После завершения работы над текстом Конституции в ближайшее время мы ждем отзывов от некоторых наших коллег. Нам потребуется одна-две недели, чтобы собрать и доработать эти отзывы, после чего мы проведем еще одно-два обсуждения и решим, готовы ли мы опубликовать текст или нет”, — сказала министр.
По словам Галян, внесение поправок в Конституцию — это политическое обязательство, которое правительство взяло на себя после революции и подтвердило в ходе предвыборной кампании.
Говоря о политических возможностях принятия новой Конституции, Галян подчеркнула, что в настоящее время у правительства нет конституционного большинства, но время покажет, какие дальнейшие шаги будут предприняты.
“Мы выполним свою работу, оценим масштабы общественного спроса и примем соответствующее решение”, — добавила она.