Նոր Սահմանադրության տեքստը դեռևս վերջնական տեսքի չի բերվել. Սրբուհի Գալյան
Հայաստանի Հանրապետության նոր Սահմանադրության տեքստը դեռևս վերջնական տեսքի չի բերվել, քանի որ գործընթացում ներգրավված մի շարք գործընկերներ դեռ չեն ներկայացրել իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ  արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ հավելելով, որ դա է պատճառը, որ վերջնական տեքստի հրապարակման ժամկետի վերաբերյալ որոշում առայժմ չկա։
«Առաջիկայում Սահմանադրության տեքստն ամբողջացնելուց հետո սպասում ենք մեր որոշ գործընկերների կողմից ուղարկվելիք կարծիքներին։ Մեզ մեկ կամ երկու շաբաթ պետք կգա, որպեսզի մենք այդ կարծիքները հավաքենք, ամբողջացնենք, և ևս մեկ կամ երկու քննարկում կունենանք, նոր կորոշենք՝ պատրա՞ստ ենք հրապարակել տեքստը, թե՞ ոչ»,-ասաց նախարարը։
Գալյանի խոսքով՝ Սահմանադրությունը փոփոխելը քաղաքական հանձնառություն է, որը իշխանությունը ստանձնել է դեռևս հեղափոխությունից հետո և վերահաստատել նախընտրական գործընթացի ընթացքում։
Անդրադառնալով նոր Սահմանադրության ընդունման քաղաքական հնարավորություններին՝ Գալյանն ընդգծեց, որ Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով իշխանությունը սհանադրական մեծամասնություն չի ստանում, սակայն ժամանակը ցույց կտա հետագա քայլերը։
«Մենք մեր աշխատանքը կկատարենք, հանրային պահանջի մեծությունը կչափենք և կկայացնենք համապատասխան որոշում»,-հավելեց նա։

The text of the new proposed Constitution has not yet been finalized, as a number of partners involved in the process have not yet submitted their comments and proposals, according to Minister of Justice Srbuhi Galyan.
Galyan made the statement during a press briefing in parliament, adding that this is the reason there is currently no decision on the timeframe for publishing the final text.
“In the near future, after the Constitution’s text is completed, we expect to receive the opinions of some of our partners. We will need one or two weeks to collect and consolidate those opinions, and we will hold one or two more discussions. Only then will we decide whether we are ready to publish the text or not,” the minister said.
According to Galyan, amending the Constitution is a political commitment that the authorities assumed after the revolution and reaffirmed during the pre-election period.
Referring to the political feasibility of adopting a new Constitution, Galyan, a member of the ruling Civil Contract party, emphasized that the ruling party will no longer have a constitutional majority in the next parliament, but future steps will depend on how things develop.
“We will do our work, measure the level of public demand, and make an appropriate decision,” she added.