Իրանի զինված ուժերը գրոհել են տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնող 21 օբյեկտի վրա
Իրանի զինված ուժերը հայտարարել են, որ ի պատասխան ԱՄՆ-ի հարվածների՝ գրոհել են տարածաշրջանում ամերիկյան 20-ից ավելի օբյեկտի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է իրանական պետական IRIB հեռուստառադիոընկերությունը։
«Իրանական տարածքի դեմ ԱՄՆ-ի գիշերային ագրեսիային ի պատասխան՝ գրոհի է ենթարկվել տարածաշրջանում ամերիկյան շահերը ներկայացնող ԱՄՆ-ի 21 օբյեկտ», - մեջբերել է հեռուստառադիոընկերությունը բանակի հայտարարությունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտնել էր, որ ամերիկացի զինվորականներն ավարտել են Իրանին հարվածները, որոնք իրականացվել էին՝ ի պատասխան ամերիկյան Apache ուղղաթիռի վրա գրոհի։ Ինչպես պնդում է CENTCOM-ը, գործողության ընթացքում խոցվել են իրանական ՀՕՊ օբյեկտներ, կառավարման ցամաքային կայաններ և Հորմուզի նեղուցի մերձակայքում գտնվող հսկողության ռադիոտեղորոշիչ կայաններ։
Իրանական Mehr լրատվական գործակալությունն էլ, հղում անելով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի մամուլի ծառայությանը, հաղորդում է, որ իրանցի զինվորականները ամերիկյան MQ-9 Reaper անօդաչու թռչող սարք են խոցել իրանական Բուշերի նահանգում։ Նշվում է, որ անօդաչուն մոտենում էր Պարսից ծոցի հյուսիսային կողմից, սակայն ՀՕՊ ստորաբաժանումները կալանել ու ոչնչացրել են այն։

Вооруженные силы Ирана атаковали 21 объект интересов США в регионе
Иранские вооруженные силы объявили об атаках более чем 20 американских целей в регионе в ответ на удары США. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает иранская Государственная телерадиокомпания IRIB.
“В ответ на ночную агрессию США против иранской территории был атакован 21 объект американских интересов в регионе”, — IRIB приводит заявление армии.
Ранее Центральное командование ВС США на Ближнем Востоке (CENTCOM) объявило о завершении американских военных ударов по Ирану, которые были нанесены в ответ на крушение американского вертолета Apache. По данным CENTCOM, в ходе операции были поражены иранские объекты ПВО, наземные пункты управления и радиолокационные станции наблюдения вблизи Ормузского пролива.
Иранское информационное агентство Mehr со ссылкой на пресс-службу Корпуса стражей исламской революции сообщило, что иранские военные сбили американский беспилотник MQ-9 Reaper в иранской провинции Бушер. Отмечается, что беспилотник приближался с северной стороны Персидского залива.