Ընտրություններում ընտրակաշառք տված կամ վերցրած ցանկացած ոք պետք է խստորեն պատժվի. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համոզված է, որ ընտրություններում ընտրակաշառք տված կամ վերցրած ցանկացած ոք պետք է խստորեն պատժվի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունիսի 9-ին կառավարությունում գործադիր մարմնի անդամների հետ հանդիպմանը Փաշինյանը նշեց, որ այդ հարցը երկրի անվտանգության և ժողովրդավարության հարց է։
«Եթե սրա համար անհրաժեշտ է իրականացնել օրենսդրական ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ, այդ փոփոխություններն արժե հիմա, անհապաղ ձևով անել։ Սակայն ես չեմ կարծում, թե դրա համար անհրաժեշտ են փոփոխություններ։ Ընտրակաշառքների նկատմամբ կա հանդուրժողականություն։ Ես չեմ զարմանա, եթե պարզվի, որ նախորդ ընտրություններին, դրանց նախորդած ընտրություններին ընտրակաշառքի վրա բռնված ոչ մեկ այսօր բանտում չի։ Ով ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ բռնվել է, շարունակել է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, և նրանք էլ շարունակելու են առաջիկա ՏԻՄ ընտրություններում․․․
Ես հստակ պահանջում եմ, որ նրանք, ովքեր ընտրակաշառք վերցնելու կամ տալու մեջ բռնվել են, ինչ սոցիալական խավի ու պաշտոնի էլ լինեն, առնվազն մինչև հաջորդ համապետական ընտրությունների պաշտոնական ամփոփման օրը լինեն բանտում»,-հավելեց վարչապետը։

Pashinyan calls for crackdown on electoral bribery
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has said that anyone involved in electoral bribery must face strict accountability, stressing that the issue is a matter of both national security and democracy.
“If it is necessary to implement legislative and institutional changes for this, then those changes should be made now, without delay. However, I do not think such changes are necessary,” Pashinyan told members of his Cabinet during a live-streamed meeting.
“There is tolerance toward electoral bribery. I would not be surprised if it turns out that none of those caught taking or giving electoral bribes in previous elections are in prison today. Those who were caught during local elections continued their activities in parliamentary elections, and they will continue in the upcoming local elections as well.
I clearly demand that those who are caught taking or giving electoral bribes, regardless of their social status or position, be in prison at least until the official conclusion of the next national elections,” the Prime Minister added.