ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել  Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների և Կիևին օգնության մասին օրինագծին
ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատը հավանություն է տվել  Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման և Ուկրաինային միլիարդավոր դոլարի լրացուցիչ օգնության տրամադրման մասին օրինագծին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Նախաձեռնության օգտին քվեարկել է 226 կոնգրեսական, դեմ՝ 195-ը։ Օրինագիծն ընդունվել է շնորհիվ այն բանի, որ 18 հանրապետականներ և մեկ անկախ կոնգրեսական միացել են դեմոկրատներին։
Օրինագծով նախատեսվում է լրացուցիչ պատժամիջոցների սահմանում ռուսաստանցի պաշտոնատար անձանց, ֆինանսական հաստատությունների, նավթի և գազի ոլորտի, ածխի և արդյունահանող արդյունաբերության դեմ, ինչպես նաև ռուսական ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ մաքսատուրքերի բարձրացում մինչև առնվազն 500%։
Բացի այդ, օրինագիծը նախատեսում է Ուկրաինային նոր ռազմական օգնության տրամադրում՝ 8 միլիարդ դոլարի չափով։ Նախատեսվում է 300 միլիոն դոլարի ռազմական օգնության տրամադրում 2026 և 2027 ֆինանսական տարիներին։

Палата представителей США одобрила законопроект о санкциях против Москвы и помощи Киеве
Нижняя палата Конгресса США одобрила законопроект об ужесточении санкций против России и предоставлении Украине дополнительной помощи в миллиарды долларов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
За инициативу проголосовали 226 конгрессменов, против - 195. Законопроект был принят благодаря тому, что к демократам присоединились 18 республиканцев и один независимый конгрессмен.
Законопроект предусматривает введение дополнительных санкций против российских чиновников, финансовых учреждений, нефтегазового сектора, угольной и горнодобывающей промышленности, а также повышение таможенных пошлин на российские товары и услуги как минимум на 500%.
Кроме того, законопроект предусматривает предоставление Украине новой военной помощи в размере 8 миллиардов долларов. Планируется выделить 300 миллионов долларов военной помощи в 2026 и 2027 финансовых годах.