Կոնգոյում էբոլայի ախտանիշներով 11 մարդ է փախել մեկուսարաններից. Bloomberg
Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետության արևելքում էբոլա վիրուսով վարակված 11 մարդ փախել է կարանտինային մեկուսարաններից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել է Bloomberg գործակալությունը:
Դեպքը տեղի է ունեցել էբոլայի բռնկման հիմնական օջախ համարվող Իտուրի նահանգում։ Ներկայում ընթանում են փախածների որոնումները:
Նահանգի որոշ հատվածներում անվտանգության իրավիճակը շարունակում է մնալ անկայուն, քանի որ զինված խմբավորումները շարունակում են սահմանափակել մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքն ու գործունեությունը։
Բացի այդ, մեկ այլ միջադեպ է տեղի ունեցել հարավային Կիվու նահանգում։ Այնտեղ էբոլայից մահացածի դին անվտանգ հուղարկավորելու ժամանակ այդ գործողությունն իրականացնող խմբի վրա հարձակում է իրականացվել։ Խմբի անդամները ստիպված են եղել թողնել դագաղը և հեռանալ, իսկ տեղացիները դիպչել են դիակին։  Առողջապահական մարմինների գնահատմամբ՝ այս միջադեպը կարող է վարակի փոխանցման նոր շղթաների պատճառ դառնալ։
Ընդհանուր առմամբ, Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում էբոլա տենդի ներկայիս բռնկման պատճառով բուժաշխատողների հսկողության տակ է գտնվում 4 200 մարդ: Վերջին շաբաթներին էբոլայից մահացածների կամ դրանով հիվանդացածների հետ շփում ունեցած մարդկանց հսկման մակարդակը կազմում է 46%: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պահանջում է, որ այդ թիվը լինի 95%-ի մակարդակում: Էբոլա վիրուսի ինկուբացիոն շրջանը 21 օր է:
Կոնգոյի առողջապահության նախարարության նորագույն տվյալների համաձայն՝ էբոլայից հաստատված մահերի թիվը կազմում է 62, իսկ հիվանացության հաստատված դեպքերի թիվը՝ 363:

11 больных Эболой сбежали из карантинных учреждений в Конго - Bloomberg
11 человек, инфицированных вирусом Эбола, сбежали из карантинных учреждений на востоке Демократической Республики Конго. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Bloomberg.
Инцидент произошел в провинции Итури, которая считается основным очагом вспышки Эболы. Поиски сбежавших продолжаются.
Ситуация с безопасностью в некоторых районах провинции остается нестабильной, поскольку вооруженные группы продолжают ограничивать въезд и деятельность гуманитарных организаций.
Кроме того, еще один инцидент произошел в южной провинции Киву. Там зафиксировано нападение на медицинских работников, занимавшихся захоронением человека, умершего от Эболы. По сообщению источников, группа людей сорвала проведение процедуры и увезла гроб с телом. По данным органов здравоохранения, этот инцидент может вызвать новые цепочки передачи инфекции.
В общей сложности 4200 человек находятся под медицинским наблюдением в связи с текущей вспышкой Эболы в Демократической Республике Конго. Показатель отслеживания лиц, умерших от лихорадки Эбола или контактировавших с зараженными в последние недели, составляет 46%. Всемирная организация здравоохранения требует, чтобы этот показатель составлял не менее 95%. Инкубационный период вируса Эбола составляет 21 день. Согласно последним данным Министерства здравоохранения Конго, число подтвержденных смертей от лихорадки Эбола составляет 62, а число подтвержденных случаев заболевания — 363.