ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներին
Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության դիտորդական առաքելության ղեկավար Ֆիլիպ Կուրարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունից, կողմերն անդրադարձել են Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված ընտրական բնույթի հանցագործությունների քննության կապակցությամբ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի լիազորություններին, ինչպես նաև ընտրական գործընթացների թափանցիկությունն ու օրինականությունն ապահովելու գործում Կոմիտեի դերակատարմանը:
Անդրադառնալով կառույցի կողմից ընտրական հանցագործությունների դեմ տարվող հետևողական պայքարին և վերջին շրջանում արձանագրված բազմաթիվ բացահայտումներին՝ Կոմիտեի նախագահը փաստել է, որ դրանք հիմնականում վերաբերում են ընտրակաշառք տալու, ստանալու և բարեգործության արգելքը խախտելու դեպքերին: Արթուր Նահապետյանը ներկայացրել է որոշ վիճակագրան տվյալներ՝ նշելով, որ 2026 թվականի փետրվարի 7-ից մինչ օրս ընտրական հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնվել է ընդհանուր 89 քրեական վարույթ, ձերբակալվել է 128 անձ: Քրեական հետապնդում է հարուցվել 142-ի նկատմամբ: Նրանցից 65-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքն ու տնային կալանքը, իսկ 34 մեղադրյալի վերաբերյալ նախաքննությունն արդեն իսկ ավարտվել է:
Միաժամանակ, Արթուր Նահապետյանն ընդգծել է, որ ընտրական հանցագործությունների բացահայտումներից բացի, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի համար շատ ավելի կարևոր է նման դեպքերի կանխումն ու նախականխումը, որի ուղղությամբ ևս Կոմիտեն գործուն քայլեր է ձեռնարկում:

Anti-Corruption Committee Chairman Arthur Nahapetyan held a meeting with the Francophonie Electoral Mission deployed by the International Organization of La Francophonie (OIF) in Armenia for the June 7 elections. The delegation is led by Philippe Courard.
According to a readout issued by the Anti-Corruption Committee, the parties discussed the powers of the Anti-Corruption Committee in relation to investigating election-related crimes connected to the upcoming parliamentary elections in Armenia, as well as the Committee’s role in ensuring the transparency and legality of electoral processes.
“Referring to the Committee's consistent fight against electoral crimes and the numerous recent uncovered cases, the Committee Chairman stated that these mainly concern instances of vote buying, receiving bribes, and violations of the prohibition on charitable activities,” the law enforcement agency said in the readout.
Nahapetyan presented statistical data, noting that since February 7, 2026, a total of 89 criminal proceedings have been initiated in cases of electoral crimes, and 128 individuals have been detained. Criminal prosecution has been initiated against 142 individuals. For 65 of them, pre-trial detention or house arrest has been chosen as a preventive measure, and the preliminary investigation has already been completed for 34 of the accused.
At the same time, Nahapetyan said that beyond uncovering electoral crimes, it is even more important for the Anti-Corruption Committee to prevent and deter such cases, and that the law enforcement agency is also taking active steps in that direction. The parties agreed to continue their cooperation.