Ֆրանկոֆոն երկրները բանաձև են ընդունել՝ համերաշխություն հայտնելով Հայաստանին և աջակցություն՝ խաղաղության գործընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանկոֆոնիայի 19-րդ գագաթաժողովի շրջանակներում ընդունվել է «Ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում ճգնաժամային իրավիճակների, դրանց հաղթահարման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ բանաձևը», որով կազմակերպության լիիրավ անդամ 54 պետություններ համերաշխություն են հայտնել Հայաստանին և աջակցություն՝ խաղաղության գործընթացին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ բանաձևում ընդգծվել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին համահունչ երկու երկրների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը։
Ֆրանկոֆոնիայի անդամ պետությունները ողջունել են 2024 թվականի ապրիլի 19-ի Արձանագրությունում վերահաստատված սկզբունքների հիման վրա սահմանազատման գործընթացում և միջպետական սահմանագծի վերականգնման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը, ինչպես նաև խրախուսել են տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների վերաբացումը՝ ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հարգանքի հիման վրա:
Ընդգծվել է ուժի կիրառման անընդունելիությունը և կոչ է արվել ձեռնպահ մնալ ռազմատենչ հռետորաբանությունից և ատելության խոսքից, որը կարող է խոչընդոտել խաղաղության գործընթացին։
Բանաձևը շեշտել է նաև Հայաստանում տեղակայված Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության (EUMA) կարևորությունը և սահմանամերձ տարածքներում կայունության գործում վերջինիս ներդրումը։
Բանաձևում կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված փախստականներին շարունակական հումանիտար աջակցության ապահովումը, ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև անհետ կորածների խնդիրների լուծումը։
ՖՄԿ-ն վերահաստատել է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման առնչությամբ մտահոգությունը և Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության իրականացման հարցում անդամ երկրների աջակցությունը։

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. Within the framework of the 19th Summit of La Francophonie, the "Resolution on crisis situations in the Francophone space, overcoming them and strengthening of peace" was adopted, through which 54 member states of the organisation expressed solidarity with Armenia and the peace process, the Armenian Foreign Ministry said.
Within the peace process between Armenia and Azerbaijan the resolution emphasized the respect for the territorial integrity of the two countries in line with the 1991 Alma-Ata Declaration.
The member states of La Francophonie welcomed the progress made in the delimitation process and the restoration of the interstate border, based on the principles reaffirmed in the Protocol of April 19, 2024 as well as encouraged the reopening of regional communications based on the respect for the principles of sovereignty, national jurisdiction, equality and reciprocity. The unacceptability of the use of force was emphasized, while urging to refrain from warmongering rhetoric and hate speech, which could hinder the peace process.
The resolution also stressed the importance of the European Union’s civilian mission (EUMA) in Armenia and its contribution to stability in the border areas.
The resolution emphasized the need to ensure continuous humanitarian assistance for the 115,000 forcibly displaced refugees from Nagorno-Karabakh, as well as addressing the issues of prisoners of war, other detained persons, and missing persons.
The OIF reiterated its concern regarding the destruction of cultural heritage in Nagorno-Karabakh and the support from the member states for the implementation of UNESCO’s mission in Nagorno-Karabakh and the surrounding territories.