ԿԳՄՍ նախարարը պատրաստվում է դատական հայց ներկայացնել դպրոցների փակման մասին տեղեկություն տարածողների դեմ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել է, որ իրավաբաններին հանձնարարել է ուսումնասիրել և դատարան ներկայացնել զրպարտության հայցեր այն անձանց և քաղաքական ուժերի դեմ, որոնք շարունակում են տարածել, թե իբր սեպտեմբերից Հայաստանում 229 դպրոց է փակվելու։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Անդրեասյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Չնայած նախարարության հերքմանը՝ որոշ քաղաքական ուժեր շարունակում են տարածել ակնհայտ կեղծ տեղեկություն այն մասին, թե իբր սեպտեմբերից 229 դպրոց է փակվելու։ Ավելին, ոմանք նկարվում են որոշ դպրոցների ֆոնին՝ հայտարարելով, թե այդ դպրոցները սեպտեմբերից չեն գործելու։
Հաշվի առնելով, որ պաշտոնական հերքումները այս ուժերին ու մարդկանց չեն հասնում, իրավաբաններին խնդրել եմ ուսումնասիրել և հայց ներկայացնել՝ զրպարտության հոդվածով»,- գրել է Անդրեասյանը։
Նախարարը հայտնել է նաև, որ նույն կերպ պատրաստվում է գործել «Ժողովուրդ» օրաթերթի նկատմամբ։
«Նույն կերպ եմ պատրաստվում վարվել «Ժողովուրդ» օրաթերթի պարագայում, որը, ունենալով նախարարության պաշտոնական հերքումը՝ հերոսների անունները կրող դպրոցները անվանափոխելու ակնհայտ ապատեղեկատվության վերաբերյալ, ակնհայտ սուտ և մոլորեցնող հրապարակում է անում՝ ընտրություններից մի քանի օր առաջ սադրելով և շփոթեցնելով մարդկանց»,- նշել է նա։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն ավելի վաղ հերքել էր տեղեկությունները, թե 2026 թվականի սեպտեմբերից Հայաստանում նախատեսվում է փակել 229 դպրոց։ Գերատեսչությունը հայտարարել էր, որ այդ պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը և ապատեղեկատվություն են։ Նախարարությունից ընդգծել էին, որ պետական քաղաքականությունն ուղղված է կրթության հասանելիության ընդլայնմանն ու որակի բարձրացմանը, ինչի ապացույցն են հանրապետությունում իրականացվող դպրոցաշինության և նախադպրոցական հաստատությունների կառուցման ու վերակառուցման ծրագրերը։

Министр Андреасян готовится подать иск против тех, кто распространяет дезинформацию о закрытии школ
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян заявила, что поручила юристам изучить вопрос и подать в суд иски о клевете против тех лиц и политических сил, которые продолжают распространять сведения о том, будто с сентября в Армении закроются 229 школ.
Как передает Арменпресс, об этом Андреасян написала на своей странице в Facebook.
«Несмотря на опровержение министерства, некоторые политические силы продолжают распространять очевидно ложную информацию о том, будто с сентября закроются 229 школ. Более того, некоторые фотографируются на фоне определенных школ, заявляя, что эти школы не будут действовать со следующего сентября.
Учитывая, что официальные опровержения до этих сил и людей не доходят, я попросила юристов изучить ситуацию и подать иск по статье о клевете», — написала Андреасян.
Министр также сообщила, что аналогичным образом намерена поступить и в отношении ежедневной газеты «Жоховурд».
«Точно так же я собираюсь поступить в случае с газетой “Жоховурд”, которая, имея официальное опровержение министерства относительно очевидной дезинформации о переименовании школ, носящих имена героев, делает заведомо ложную и вводящую в заблуждение публикацию, провоцируя и запутывая людей за несколько дней до выборов», — отметила она.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении ранее уже опровергло информацию о том, что с сентября 2026 года в Армении планируется закрыть 229 школ. Ведомство заявило, что эти утверждения не соответствуют действительности и являются дезинформацией. В министерстве подчеркнули, что государственная политика направлена на расширение доступности и повышение качества образования, свидетельством чего являются реализуемые в республике программы по строительству, а также ремонту и реконструкции учебных учреждений.