Ռուսական հարվածներից Ուկրաինայում 18 մարդ զոհվել է, շուրջ 100-ը՝ վիրավորվել
Ռուսաստանը գիշերը զանգվածային հարվածներ է հասցրել Ուկրաինային, որի հետևանքով Դնեպրում 12 մարդ է զոհվել, 37 մարդ՝ վիրավորվել: Կիևում զոհվել է 6 մարդ, 64-ը՝ վիրավորվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը՝ վկայակոչելով տեղի իշխանություններին:
Եվս 3 մարդ վիրավորվել է Սումիում: Հարվածների տակ են հայտնվել նաև Խարկովի, Նիկոլաևի, Զապորոժիեի, Պոլտավայի, Չեռնիգովի և Խմելնիցկու մարզերը:
Ըստ ուկրաինական կողմի՝ ռուսական ուժերը գիշերը գործի են դրել 656 անօդաչու թռչող սարք, 73 հրթիռ:  Կիևում վնասվել են էներգետիկ ենթակառուցվածքի օբյեկտներ:
Ըստ ՌԴ պաշտպանության նախարարության՝ թիրախավորվել են պաշտպանական արդյունաբերության ձեռնարկություններ, վառելիքի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ:
Ուկրաինայի իշխանություններն ավելի վաղ նախազգուշացրել էին, որ Ռուսաստանը համակցված հարձակում է նախապատրաստում, և բնակչությանը կոչ էին արել չանտեսել տագնապի ազդանշանները:
Գիշերային հարվածներից հետո Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ եթե երկիրը պաշտպանված չլինի բալիստիկ և այլ հրթիռների հարվածներից, ապա այդ հարվածները կշարունակվեն: Telegram-ում հաղորդագրության մեջ Զելենսկին հավելել է, որ հարկավոր է ԱՄՆ-ի օգնությունը Patriot համակարգերի համար հրթիռների մատակարարման հարցում: Զելենսկին նաև շեշտել է, որ Եվրոպային հարկավոր է իր սեփական հակաբալիստիկ համակարգը, որպեսզի «այս պատերազմն, ի վերջո, կարողանա ավարտվել»:

В результате российских ударов по Украине погибли 18 человек, около 100 получили ранения
Россия в течение ночи наносила по Украине массированные удары, в результате чего в Днепре погибли 12 человек, 37 получили ранения. В Киеве погибли 6 человек, 64 получили ранения. Об этом сообщила русская служба BBC со ссылкой на местные власти, сообщает Арменпресс.
Еще 3 человека получили ранения в Сумах. Удары также нанесли Харьковская, Николаевская, Запорожская, Полтавская, Черниговская и Хмельницкая области.
По данным украинской стороны, за ночь российские войска выпустили 656 беспилотников и 73 ракеты. В Киеве повреждены объекты энергетической инфраструктуры.
По данным Министерства обороны РФ, целями ударов стали предприятия оборонной промышленности, топливная и транспортная инфраструктура.
Ранее украинские власти предупреждали, что Россия готовит совместную атаку, и призывали население не игнорировать сигналы тревоги.
После ночных ударов президент Украины Владимир Зеленский заявил, что если страна не будет защищена от баллистических и других ракетных ударов, эти удары будут продолжаться. В сообщении в Telegram Зеленский добавил, что необходима помощь США в поставке ракет для систем Patriot. Зеленский также подчеркнул, что Европе необходима собственная противоракетная система, чтобы «эта война наконец-то закончилась».