Իրանը դեռևս չի ուղարկել համաձայնագրի իր պատասխանն ԱՄՆ-ին․ Mehr
Իրանը դեռևս չի արձագանքել Միացյալ Նահանգների հետ առաջարկվող վերջնական համաձայնագրին, որը նպատակ ունի վերջ դնել երկու երկրների միջև հակամարտությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունիսի 2-ին Mehr գործակալությանը հայտնել է իրանական բանակցային թիմին մոտ կանգնած աղբյուրը։
Նա նշել է, որ վերջնական տեքստի շուրջ քննարկումները Թեհրանում շարունակվում են։ Նաև հաղորդվում է, որ Իրանը ծայրահեղ զգուշորեն է ուսումնասիրում առաջարկը՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի կողմից պարտավորությունների չկատարման և երկարատև անվստահության պատմությունը։
«Նախկին փորձի հիման վրա՝ Իրանը ձգտում է իրական և շոշափելի ձեռքբերումների։ Ամերիկան անհանգստացած է պատերազմի, մենք անհանգստացած ենք համաձայնագրի առնչությամբ, քանի որ Ամերիկան մեծ գումար է ծախսել պատերազմի վրա և ոչնչի չի հասել», - հավելել է նա։
Աղբյուրը շեշտել է, որ Իրանի մոտեցումը հիմնված է կոնկրետ և ստուգելի քայլերի սկզբունքի վրա՝ նշելով, որ երկիրը նախկինում բախվել է մյուս կողմի անբարեխղճությանը։

Иран еще не ответил на предложенное США соглашение: Mehr
Иран пока не ответил на предложенное США окончательное соглашение, направленное на прекращение конфликта между двумя странами. Как передает “Арменпресс”, об этом 2 июня сообщил агентству Mehr источник, близкий к иранской переговорной команде.
Он отметил, что в Тегеране продолжаются обсуждения окончательного текста. Также сообщается, что Иран изучает предложение с крайней осторожностью, учитывая историю невыполнения обязательств и давнее недоверие к США.
“Основываясь на прошлом опыте, Иран стремится к реальным и ощутимым результатам. Америку беспокоит война, нас беспокоит соглашение, потому что Америка потратила много денег на войну и ничего не добилась”, — добавил он.
Источник подчеркнул, что подход Ирана основан на принципе конкретных и поддающихся проверке шагов, добавив, что страна уже сталкивалась с нечестностью США.