ՀՀ վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահ Ջորջա Մելոնիին ազգային տոնի՝ Հանրապետության օրվա առիթով:
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին Իտալիայի ազգային տոնի՝ Հանրապետության օրվա առիթով։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Իտալիայի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու խորացումը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և մեր ժողովուրդներին միավորող դարավոր բարեկամության վրա։
Բարձր ենք գնահատում մեր պետությունների միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունն ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում՝ Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության շրջանակներում։
Ջերմությամբ եմ հիշում մեր հանդիպումը Երևանում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում: Լիահույս եմ, որ համատեղ հետևողական ջանքերի շնորհիվ Հայաստան-Իտալիա հարաբերությունները կշարունակեն առավել ամրապնդվել ու ընդլայնվել՝ ձեռք բերելով նոր որակ և բովանդակություն։
Վերստին շնորհավորում եմ Ձեզ և Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին՝ մաղթելով խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական առաջընթաց»։

Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание председателю Совета министров Итальянской Республики Джордже Мелони по случаю национального праздника — Дня республики. Как сообщает “Арменпресс”, в послании, распространенном Аппаратом премьер-министра, говорится:
“От всего сердца поздравляю Вас и дружественный народ Италии с национальным праздником — Днем республики.
Армения придает большое значение непрерывному развитию и углублению отношений с Италией, которые основаны на общих ценностях и объединяющей наши народы многовековой дружбе.
Мы высоко ценим эффективное сотрудничество, установившееся между нашими государствами как в двустороннем формате, так и в рамках многосторонних площадок, в том числе в рамках партнерства Армения — Европейский союз.
С теплотой вспоминаю нашу встречу в Ереване в рамках 8-го саммита Европейского политического сообщества. Надеюсь, что благодаря совместным последовательным усилиям армяно-итальянские отношения продолжат еще больше укрепляться и расширяться, обретая новое качество и содержание.
Еще раз поздравляю Вас и дружественный народ Италии, желаю мира, благополучия и непрерывного прогресса”.