Ֆլորիդան դատի է տվել OpenAI-ին` երեխաների անվտանգության ռիսկերի պատճառով
ԱՄՆ Ֆլորիդայի նահանգը հունիսի 1-ին դատի է տվել OpenAI-ին և դրա գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանին՝ մեղադրելով ընկերությանն իր ChatGPT հարթակի անվտանգությունը սխալ ներկայացնելու համար, որն, ըստ հայցի, վնասել է երեխաներին՝ դպրոցներում հրաձգություններ իրականացնողներին տեղեկատվություն տրամադրելով, ինքնավնասման վերաբերյալ ուղեցույցներ առաջարկելով և երիտասարդ օգտատերերին կախվածության մեջ գցելով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ֆլորիդան դարձել է OpenAI-ի դեմ դատական հայց ներկայացրած առաջին նահանգը։  Գլխավոր դատախազ Ջեյմս Ութմայերի ներկայացրած հայցում նշվում է 2025 թվականին Թալահասի քաղաքի համալսարանում տեղի ունեցած հրաձգությունը, որի հետևանքով երկու մարդ էր զոհվել, վեցը՝ վիրավորվել, ինչպես նաև այլ նահանգներում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ. պնդվում է, որ ChatGPT-ն, ենթադրաբար, տեղեկատվություն է տրամադրել այն մարդկանց, որոնք հետագայում բռնություն են իրականացրել։
Մամուլի ասուլիսում Ութմայերը նշել է, որ նահանգն Ալթմանին ընդգրկել է հայցում, քանի որ նա «շատ կենտրոնական» դեր է խաղացել ChatGPT-ի որոշ գործառույթների առաջխաղացման գործում, որոնք, Ութմայերի խոսքով, ամենավտանգավորն են եղել։
«Մարդիկ տուժում են, ծնողները խաբվում են, և նրանք պետք է վճարեն դրա համար», - լրագրողներին ասել է Ութմայերը։
Ըստ նրա՝ հայցը պահանջում է մինչև մի քանի միլիարդ դոլարի փոխհատուցում, ինչպես նաև դատարանի որոշում, որը կհրահանգի ընկերությանը փոխել երիտասարդ օգտատերերի հետ իր փոխազդեցության ձևը։
OpenAI-ի խոսնակն առայժմ չի արձագանքել մեկնաբանություն տալու Reuters-ի հարցմանը։ OpenAI-ը նախկինում հայտարարել է, որ մարզում է իր մոդելներին մերժել այն հարցումները, որոնք կարող են նպաստել բռնությանը, և տեղեկացնում է իրավապահ մարմիններին, երբ զրույցները ենթադրում են «ուրիշներին վնաս հասցնելու անխուսափելի և հավաստի ռիսկ», իսկ հոգեկան առողջության փորձագետներն օգնում են գնահատել վտանգավոր դեպքերը։
Reuters-ը նշում է, որ արհեստական ​​բանականություն մշակող ընկերությունները բախվում են դատական ​​​​հայցերի աճող ալիքի. նրանց մեղադրում են ինքնավնասման, հոգեկան հիվանդությունների և բռնությանը նպաստող փոխազդեցությունների կանխումը ձախողելու համար։
OpenAI-ի դեմ դատական ​​​​հայց է ներկայացրել նաև Թալահասիում՝ Ֆլորիդայի պետական ​​​​համալսարանում տեղի ունեցած հրաձգության ժամանակ զոհված տղամարդու ընտանիքը, որը պնդում է, որ հարձակումը պլանավորելու գործում հրաձիգին օգնել է ChatGPT-ն։
Ապրիլին Կանադայի դպրոցներից մեկում 10 մարդու կյանք խլած զանգվածային հրաձգության զոհերի ընտանիքների անդամները մի շարք դատական ​​​​հայցեր են ներկայացրել OpenAI-ի և Սեմ Ալթմանի դեմ՝ պնդելով, որ ընկերությունը հարձակումից ութ ամիս առաջ գիտեր, որ կրակողը նման բան է պլանավորում ChatGPT-ում, բայց չէր զգուշացրել ոստիկանությանը։

Florida sued OpenAI and its CEO Sam Altman on Monday, accusing the company of misrepresenting the safety of its ChatGPT platform, which the lawsuit said has harmed children by ​providing information to school shooters, offering guidance on self-harm and addicting young ‌users, Reuters reported.
Marking the first US state to take legal action against the company, Florida Attorney General James Uthmeier, a Republican, filed the lawsuit in Florida state court. It cited a shooting at a Tallahassee university last year ​and a number of events in other states where ChatGPT allegedly provided information ​to people who went on to commit violence.
At a press conference, Uthmeier ⁠said the state named Altman personally because he had been “very central” to pushing some of ​the features on ChatGPT that Uthmeier said had been the most harmful.
"People are getting hurt, ​parents are getting deceived, and they need to pay for it," Reuters quoted Uthmeier as saying.
The lawsuit seeks damages up to billions of dollars, Uthmeier said, plus a court order directing the company to change how ​it interacts with young users.
OpenAI has said it trains its models to refuse requests that could "meaningfully enable violence," and notifies ‌law ⁠enforcement when conversations suggest "an imminent and credible risk of harm to others," with mental health experts helping assess borderline cases.
Uthmeier announced in April that he was launching a criminal investigation into ChatGPT's role in a 2025 mass shooting at Florida State University after prosecutors reviewed ​the chat logs between ​the alleged shooter and ⁠the program.
AI companies are facing a growing wave of lawsuits accusing them of failing to prevent chatbot interactions that plaintiffs say contribute ​to self-harm, mental illness and violence.
OpenAI is also facing a lawsuit ​filed by ⁠the family of a man killed in the shooting at Florida State University, claiming the shooter was aided by ChatGPT in planning the attack.
In April, family members of victims of one ⁠of Canada's deadliest ​mass shootings filed a group of lawsuits against OpenAI ​and Altman, alleging the company knew eight months before the attack that the shooter was planning it on ChatGPT but ​did not warn police.