Իսրայելի և Լիբանանի ռազմական պատվիրակությունները կհանդիպեն ԱՄՆ-ում
Իսրայելի և Լիբանանի ռազմական պաշտոնյաները Պենտագոնում մայիսի 29-ին անվտանգության վերաբերյալ բանակցություններ կանցկացնեն՝ սահմանային իրավիճակի սրման և Լիբանանում Իսրայելի կողմից իրականացվող հարվածների սաստկացման ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ անվտանգության վերաբերյալ կայանալիք բանակցությունները կլինեն երկու կողմերի միջև առաջին ուղղակի քննարկումներն Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև հակամարտության վերջին բռնկումից ի վեր։
ԱՄՆ միջնորդությամբ անցկացվող ավելի լայն բանակցությունների չորրորդ փուլը սպասվում է հաջորդ շաբաթվա սկզբին։ Լիբանանի և Իսրայելի դեսպանների մակարդակով բանակցությունների երրորդ փուլը տեղի էր ունեցել Վաշինգտոնում մայիսի 14-ին։
Նեթանյահուն այս շաբաթվա սկզբին խոստացել է «ջախջախել» Իրանի կողմից աջակցվող «Հեզբոլլահ» խմբավորմանը։
«Հեզբոլլահ»-ն իր հերթին դատապարտել է Իսրայելի և Լիբանանի միջև բանակցությունները՝ մեղադրելով Լիբանանի ղեկավարությանը «սեփական ժողովրդի արյան գնով» բանակցություններ վարելու մեջ։ Խմբավորումը նշել է, որ Բեյրութը չունի լծակներ՝ Իսրայելին երկրի տարածքից դուրս բերելու կամ պատերազմը դադարեցնելու համար։
Լիբանանը ներքաշվել է Մերձավոր Արևելքի հակամարտության մեջ այն բանից հետո, երբ «Հեզբոլլահ»-ն, ի պատասխան Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների, մարտի 2-ից հարձակումներ էր սկսել Իսրայելի դեմ։ Իսրայելը նախորդ ամիս ընդլայնել է իր ցամաքային ներխուժումը Լիբանանի հարավում։
Չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ապրիլի 16-ի կեսգիշերին հայտարարված հրադադարին՝ Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումները շարունակվում են։

Военные делегации Израиля и Ливана встретятся в США
Израильские и ливанские военные чиновники на фоне обострения напряженности на границе и эскалации израильских ударов по Ливану 29 мая проведут переговоры по вопросам безопасности в Пентагоне. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Deutsche Welle.
Переговоры по вопросам безопасности, организованные при посредничестве США, станут первыми прямыми дискуссиями между двумя сторонами после недавнего обострения боевых действий между Израилем и “Хезболлой”.
Ожидается, что четвертый раунд более широких переговоров при посредничестве США начнется в начале следующей недели. Третий раунд переговоров между ливанскими и израильскими послами прошел в Вашингтоне 14 мая.
Ранее на этой неделе Нетаньяху пообещал “разгромить” поддерживаемую Ираном группировку “Хезболла”.
В свою очередь, “Хезболла” осудила переговоры между Израилем и Ливаном, обвинив ливанское руководство в ведении переговоров “ценой крови собственного народа”. Группа заявила, что у Бейрута нет рычагов влияния, чтобы заставить Израиль покинуть свою территорию или прекратить войну.
Ливан оказался втянут в ближневосточный конфликт с тех пор, как 2 марта Хезболла начала атаки на Израиль в ответ на американо-израильские удары по Ирану. В прошлом месяце Израиль расширил свое наземное вторжение на юг Ливана.
Несмотря на прекращение огня, объявленное президентом США Дональдом Трампом в полночь 16 апреля, столкновения между Израилем и Хезболлой продолжаются.