Աշխարհում մոտ 800 մլն մարդ շարունակում է ապրել ծայրահեղ աղքատության պայմաններում. Գուտերեշ
Աշխարհում մոտ 800 միլիոն մարդ ապրում է ծայրահեղ աղքատության պայմաններում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հայտարարության մեջ՝ ուղղված Պեկինում աշխատանքները սկսած Աղքատության կրճատման և զարգացման գլոբալ համաժողովի մասնակիցներին։
«800 միլիոն մարդ՝ կանայք, երեխաներ և տղամարդիկ, նախկինի նման ապրում են ծայրահեղ աղքատության պայմաններում՝ հեռավոր գյուղական համայնքներից մինչև գերբնակեցված քաղաքային հետնախորշերը», - նշվում է ուղերձի տեքստում։ Փաստաթուղթն ընթերցել է Չինաստանում ՄԱԿ-ի մշտական ​​համակարգող Սթիվեն Ջեքսոնը։
Համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ այդ մարդկանց իրավիճակը սաստկանում է հակամարտությունների, կլիմայի փոփոխության, խորացող անհավասարության և պարտքի ծանր բեռի պատճառով։ Նա կառավարություններին կոչ է արել ներդրումներ կատարել արժանապատիվ աշխատատեղերի, որակյալ կրթության,  առողջապահության, գյուղական շրջանների կայուն զարգացման և համընդհանուր սոցիալական պաշտպանության բնագավառում։ Բացի այդ, Գուտերեշը նշել է անարդար համաշխարհային ֆինանսական համակարգի բարեփոխման անհրաժեշտությունը։

Около 800 миллионов человек в мире продолжают жить в крайней нищете - Гутерриш
Около 800 миллионов человек в мире продолжают жить в крайней нищете. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении генерального секретаря ООН Антонио Гутерриша, адресованном участникам Глобальной конференции по сокращению бедности и развитию, которая начала свою работу в Пекине.
«800 миллионов человек — женщины, дети и мужчины — продолжают жить в крайней нищете, от отдаленных сельских общин до перенаселенных городских трущоб», — говорится в тексте послания. Документ зачитал постоянный координатор ООН в Китае Стивен Джексон.
По словам генерального секретаря всемирной организации, положение этих людей усугубляется конфликтами, изменением климата, растущим неравенством и тяжелым долговым бременем. Он призвал правительства инвестировать в достойные рабочие места, качественное образование, здравоохранение, устойчивое развитие сельских районов и всеобщую социальную защиту. Кроме того, Гутерриш отметил необходимость реформирования несправедливой глобальной финансовой системы.