Ռուսաստանն արգելել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի ներմուծումն ու վաճառքը
«Ռոսպոտրեբնադզոր»-ն արգելել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի ներմուծումն ու վաճառքը Ռուսաստանում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Meduza-ն՝ վկայակոչելով «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի հայտարարությունը։
«Ջրում հայտնաբերվել է հիդրոկարբոնատների, քլորի և սուլֆատների պարունակության գերազանցում։ Բուժիչ նշանակություն ունեցող արտադրանքների մասին մոլորեցնող տեղեկությունները կարող են հանգեցնել բուժման անարդյունավետության ու առողջության վատթարացման»,- ասված է կառույցի հայտարարության մեջ։
Արգելքն ուժի մեջ է մտել անմիջապես։
Հիշեցնենք, որ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը այս տարվա ապրիլի վերջին արգելել էր «Ջերմուկ» հանքային ջրերի խմբաքանակի ներմուծումն ու վաճառքը, որն արտադրվել էր 2025 թվականի հոկտեմբերի 23-ից մինչև 2026 թվականի փետրվարի 17-ը։ Այդ ժամանակ էլ հայտարարվել էր, թե հանքային ջրերում հայտնաբերվել է հիդրոկարբոնատների, քլորի և սուլֆատների պարունակության գերազանցում։
Հիշեցնենք նաև, որ 2026 թվականի մայիսի 20-ին «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը սահմանափակումներ էր կիրառել Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման վրա։

Russia bans imports and sales of Armenian Jermuk mineral water
Russia’s consumer protection watchdog has banned the import and sale of Armenian Jermuk mineral water in the country.
According to a Rospotrebnadzor statement, excessive levels of bicarbonates, chlorine and sulfates were detected in the water.
“Misleading information regarding products with medicinal purposes may lead to ineffective treatment and deterioration of health,” the agency said in its statement.
The ban took effect immediately.
Earlier, at the end of April this year, Rospotrebnadzor had already prohibited the import and sale of a batch of Jermuk mineral water produced between October 23, 2025 and February 17, 2026. At the time, the agency also stated that excessive levels of bicarbonates, chlorine and sulfates had been identified in the mineral water.