Հայաստանը չի կարող հրաժարվել անկլավների թեմայից, քանի որ ունի Արծվաշենը. Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 22-ի ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ սահմանազատման և անկլավների թեմային՝ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել են Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա։
«Իրավական պարտադիր ուժ ունեցող թուղթ կա, որ Ալմաթիի հռչակագիրը երկու երկրների սահմանազատման բազային հիմքն է»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Ալմաթիի հռչակագրի համաձայն՝ անկախ Հայաստանը նույնական է Խորհրդային Հայաստանին, իսկ անկախ Ադրբեջանը՝ Խորհրդային Ադրբեջանին։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը չի կարող հրաժարվել անկլավների հարցից, քանի որ այդ դեպքում հրաժարում կլինի նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից։
«Այսօր կան հարցեր, և անկլավների թեմայից մենք չենք կարող հրաժարվել մեկ պարզ պատճառով, որովհետև մենք ինքներս ունենք անկլավ՝ Արծվաշենը։ Եթե որևէ մեկը հրաժարվի, դա քրեական պատասխանատվության հիմք է։ Ոչ մեկ չի կարող հրաժարվել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ վարչապետն ընդգծել է, որ այս պահին անկլավների հարցի լուծման վերաբերյալ որևէ պայմանավորվածություն կամ ռազմավարություն չկա։
«Որևէ պայմանավորվածություն, որևէ հայեցակարգ, ռազմավարություն այդ հարցի լուծման հետ կապված չկա, բայց կանոնակարգը սահմանում է դեպքեր, որ հնարավոր է նաև նայվի, թե մենք այդ հարցին ոնց ենք մոտենում»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ սահմանազատման գործընթացում քննարկվելու են նաև ճանապարհների, ենթակառուցվածքների և հաղորդակցությունների հետ կապված հարցերը, իսկ հնարավոր որոշումները լինելու են բաց և հրապարակային։
«Եթե սահմանազատման ընթացքում որոշ օպտիմալացումներ լինեն, դրանք կլինեն բաց, հրապարակային և թափանցիկ»,-ասել է նա։
Փաշինյանը վերահաստատել է, որ սահմանազատման արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության տարածքը կլինի 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր։

Армения не может отказаться от темы анклавов, поскольку имеет Арцвашен - Пашинян
Об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на брифинге 22 мая, сообщает Арменпресс.
Говоря о делимитации границы с Азербайджаном и анклавах, Пашинян отметил, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга на основе Алматинской декларации.
«Существует юридически обязывающий документ, на основании которого Алматинская декларация является базовой основой для делимитации границ двух стран», — сказал премьер-министр.
По его словам, согласно Алматинской декларации, независимая Армения идентична Советской Армении, а независимый Азербайджан идентичн советскому Азербайджану.
Пашинян отметил, что Армения не может отказаться от вопроса анклавов, поскольку в этом случае также будет иметь место отказ от суверенной территории Армении.
«Сегодня есть проблемы, и мы не можем отказаться от темы анклавов по одной простой причине: у нас самих есть анклав, Арцвашен. Если кто-то откажется, это будет основанием для уголовной ответственности. Никто не может отказаться от суверенной территории Армении», — сказал он.
В то же время премьер-министр подчеркнул, что на данный момент нет соглашения или стратегии по решению вопроса анклавов.
«Нет ни соглашения, ни концепции, ни стратегии, связанных с решением этого вопроса, но в регламентах определены случаи, когда можно также рассмотреть подход к этому вопросу», — отметил Пашинян.
По словам премьер-министра, вопросы, касающиеся дорог, инфраструктуры и связи, также будут обсуждаться в процессе делимитации, а возможные решения будут открытыми и публичными.
«Если в процессе делимитации будут вноситься какие-либо корректировки, они будут открытыми, публичными и прозрачными», — сказал он.
Пашинян подтвердил, что в результате делимитации территория Республики Армения составит 29 743 квадратных километра.