Բուլղարացի գրողն ընդգրկվել է Բուքերյան մրցանակի 2026 թվականի թեկնածուների կարճ ցուցակում. BTA
Բուլղարացի գրող Ռենե Կարաբաշն իր «Նա, ով մնում է» վեպով, որն անգլերեն թարգմանվել է Իզիդորա Անգելի կողմից, ընդգրկվել է Բուքերյան միջազգային մրցանակի 2026 թվականի թեկնածուների կարճ ցուցակում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալությունը (BTA):
Մայիսի 19-ին Լոնդոնի Թեյթ Մոդեռն թանգարանում կայանալիք արարողության ժամանակ հաղթողին կհայտարարի 2026 թվականի ժյուրիի նախագահ Նատաշա Բրաունը։
Սա երկրորդ բուլղարական վեպն է, որը ներառվել է Բուքերյան միջազգային մրցանակի կարճ ցուցակում: Մինչ այդ այս ցուցակում էր ընդգրկվել Անժելա Ռոդելի թարգմանությամբ Գեորգի Գոսպոդինովի «Ժամանակի ապաստարան» ստեղծագործությունը, որը մրցանակը շահել էր 2023 թվականին։
Կազմակերպիչները հայտնել են, որ արարողությունն ուղիղ հեռարձակմամբ կցուցադրվի YouTube-ով։
Այս տարվա կարճ ցուցակում ընդգրկված այլ վեպերի թվում են Շիդա Բազյարի «Գիշերները հանգիստ են Թեհրանում», Դանիել Քելմանի «Ռեժիսորը», Անա Պաուլա Մայայի «Երկրի վրա, ինչպես դրա տակ», Մարի ՆԴիայեի «Կախարդը» և Յանգ Շուանգ-զիի «Թայվանի ճանապարհորդություն» վեպերը։
Այս տարի ներկայացվել է անգլերեն թարգմանված և վերջին 12 ամսվա ընթացքում Մեծ Բրիտանիայում կամ Իռլանդիայում հրատարակված 128 գիրք։ Ժյուրին նախ ընտրել է 13 գրքից բաղկացած երկար ցուցակ, ապա կրճատել այն՝ հասցնելով 6-ի։
Հաղթող հեղինակը և թարգմանիչը հավասարապես կկիսեն 50 000 ֆունտ ստեռլինգ մրցանակը, մինչդեռ կարճ ցուցակում ընդգրկված մնացած վեպերից յուրաքանչյուրը կստանա 5000 ֆունտ ստեռլինգ, որը նույնպես կբաժանվի հեղինակի և թարգմանչի միջև։
Բուլղարացի բանաստեղծուհի, գրող, սցենարիստ և դրամատուրգ Ռենե Կարաբաշը (Իրենա Իվանովա) ծնվել է 1989 թվականին։ Նա «Նապաստակի բույն» գրողների ակադեմիայի հիմնադիրն ու կազմակերպիչն է։ Արժանացել է տարբեր մրցանակների։

Болгарская писательница вошла в шорт-лист кандидатов на Букеровскую премию 2026 года: BTA
Болгарская писательница Рене Карабаш вошла в шорт-лист Букеровской премии 2026 года со своим дебютным романом “Остающаяся”, переведенным на английский язык Изидоры Анджел. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Болгарское телеграфное агентство (БТА).
Победитель будет объявлен председателем жюри 2026 года Наташей Браун на церемонии, которая состоится в лондонской галерее Тейт Модерн 19 мая.
Уже второй раз роман болгарского писателя входит в шорт-лист Букеровской премии. Предыдущим в шорт-листе был роман Георгия Господинова “Убежище времени”, получивший премию в 2023 году.
Организаторы объявили, что церемония будет транслироваться в прямом эфире на YouTube.
В число других романов, вошедших в шорт-лист этого года, входят “В Тегеране тихие ночи” Шиды Базиар, “Режиссёр” Даниэля Кельмана, “На земле, как на небе” Аны Паулы Майи, “Ведьма” Мари Ндиай и “Таиландский травелог” Ян Шуан-цзы.
В этом году было подано 128 книг, переведённых на английский язык и опубликованных в Великобритании или Ирландии за последние 12 месяцев. Жюри первоначально отобрало длинный список из 13 книг, а затем сократило его до шести.
Автор и переводчик победители разделят приз в размере 50 000 фунтов стерлингов, остальные романы из шорт-листа получат по 5000 фунтов стерлингов каждый, которые также будут разделены между автором и переводчиком.
Болгарская поэтесса, писательница, сценаристка и драматург Рене Карабаш (Ирена Иванова) родилась в 1989 году. Она является основателем и организатором Академии писателей “Гнездо святилища”. Она является лауреатом различных премий.