Պենտագոնը հայտնել է ՌԴ-Ուկրաինա բանակցություններում փակուղու մասին
ԱՄՆ պատերազմի նախարարությունը հայտնել է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտության ավարտի շուրջ բանակցությունները փակուղի են մտել, քանի որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հրաժարվում է տարածքային զիջումներից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է «Ատլանտյան վճռականություն» գործողությունը ղեկավարող հատուկ գլխավոր տեսուչի կողմից ԱՄՆ Կոնգրեսին ներկայացված զեկույցում։
Ըստ զեկույցի՝ ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ բարձր մակարդակի հանդիպումները չեն հանգեցրել հրադադարի կամ հաշտության համաձայնագրի, և բանակցությունները մտել են փակուղի:
Փաստաթղթում նշվում է, որ Զելենսկին «շարունակել է կրկնել, որ Ուկրաինայի ղեկավարությունը չի կարող օրինականորեն տարածքային զիջումների գնալ», քանի որ ըստ երկրի կանոնադրության՝ տարածքային ցանկացած զիջում պետք է կատարվի հանրաքվեի միջոցով։
Անցյալ շաբաթ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայում հրադադարը և հաշտության բանակցությունները հնարավոր են միայն Դոնբասի տարածքից Ուկրաինայի զինված ուժերի դուրսբերումից հետո։

Пентагон заявил, что российско-украинские переговоры зашли в тупик
Министерство обороны США сообщило, что переговоры по урегулированию российско-украинского конфликта зашли в тупик, поскольку президент Украины Владимир Зеленский отказывается идти на территориальные уступки. Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в докладе, представленном Конгрессу США специальным генеральным инспектором, возглавляющим операцию “Атлантическая решимость”.
Согласно докладу, инициированные США встречи на высоком уровне не привели к прекращению огня или мирному соглашению, и переговоры зашли в тупик.
В документе говорится, что Зеленский “продолжал повторять, что Украина не уступит территорию России”, поскольку, согласно Конституции страны, любые территориальные уступки должны могут быть сделаны лишь путем референдума.
На прошлой неделе пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков заявил, что прекращение огня и мирные переговоры на Украине возможны только после вывода украинских вооруженных сил с территории Донбасса.