Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է իրանական ԱԹՍ-ների կողմից հարձակման ենթարկվելու մասին
Սաուդյան Արաբիայի հակաօդային պաշտպանությունը որսացել է Իրանի կողմից արձակված երեք անօդաչու թռչող սարք։  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է երկրի պաշտպանության նախարարությունը։
Նախարարության խոսնակ, գեներալ-մայոր Թուրքի ալ-Մալիքին հայտարարել է, որ իրենք 2026 թվականի մայիսի 17-ին Իրաքի օդային տարածքից Թագավորության օդային տարածք մուտք գործած երեք անօդաչու թռչող սարքերը որսացել և ոչնչացրել են։
«Պաշտպանության նախարարությունը կձեռնարկի ու կիրականացնի բոլոր անհրաժեշտ օպերատիվ միջոցառումները՝ Թագավորության քաղաքացիների և բնակիչների ինքնիշխանության և անվտանգության դեմ ոտնձգության ցանկացած փորձի դեմ պայքարելու համար», - հավելել է ալ-Մալիքին։
Ավելի վաղ Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել էր մայիսի 17-ին ԱՄԷ-ի վրա անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումը, որոնցից մեկը հրդեհի պատճառ էր դարձել Բարաքա ատոմակայանի մոտակայքում։

Саудовская Аравия объявляет об атаке иранских беспилотников
Система ПВО Саудовской Аравии перехватила три беспилотника, запущенных Ираном. Об этом сообщило министерство обороны страны, передает Арменпресс.
Пресс-секретарь министерства, генерал-майор Турки аль-Малики, заявил, что они перехватили и уничтожили три беспилотника, которые 17 мая 2026 года вошли в воздушное пространство Королевства из иракского воздушного пространства.
«Министерство обороны примет и осуществит все необходимые оперативные меры для противодействия любым попыткам посягательства на суверенитет и безопасность граждан и жителей Королевства», — добавил аль-Малики.
Ранее Министерство иностранных дел Саудовской Аравии осудило атаку беспилотников на ОАЭ 17 мая, одна из которых вызвала пожар возле атомной электростанции Барака.