ՀՀ գլխավոր դատախազն ու Իրանի դեսպանը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է դեսպանին դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունքահեն աշխատանք՝ ի շահ երկու երկրների ժողովուրդների:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը ցավակցություն է հայտնել ռազմական գործողությունների հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքացիների մահվան, հատկապես Մինաբի դպրոցի աշակերտների հետ տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հանդիպման նախաձեռնությանն արձագանքելու համար, ընդգծել է փոխադարձ վստահության վրա հիմնված՝ երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև բազմադարյա սերտ կապերն ու բարձր գնահատել երկու երկրների դատախազությունների համագործակցության ներկայիս մակարդակը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, որոնք հիմնականում վերաբերել են հետախուզվողների հանձնմանը, իրավական օգնության ապահովմանը և այլն:

Prosecutor General of Armenia Anna Vardapetyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia, Khalil Shirgholami.
Vardapetyan congratulated the ambassador on assuming his diplomatic mission and wished him fruitful work for the benefit of the peoples of both countries, the Prosecutor General’s Office said in a statement.
At the beginning of the meeting, the Armenian prosecutor general expressed condolences over the deaths of numerous Iranian citizens as a result of military operations, particularly the tragedy involving students of the Minab school.
The ambassador thanked Vardapetyan for responding positively to the initiative for the meeting, emphasized the centuries-old close ties between the two friendly peoples based on mutual trust, and highly appreciated the current level of cooperation between the prosecutors’ offices of the two countries.
The sides also discussed issues related to the extradition of wanted persons, the provision of legal assistance and other matters of mutual interest.