ՀՀ գլխավոր դատախազն ու Իրանի դեսպանը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է դեսպանին դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունքահեն աշխատանք՝ ի շահ երկու երկրների ժողովուրդների:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը ցավակցություն է հայտնել ռազմական գործողությունների հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքացիների մահվան, հատկապես Մինաբի դպրոցի աշակերտների հետ տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հանդիպման նախաձեռնությանն արձագանքելու համար, ընդգծել է փոխադարձ վստահության վրա հիմնված՝ երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև բազմադարյա սերտ կապերն ու բարձր գնահատել երկու երկրների դատախազությունների համագործակցության ներկայիս մակարդակը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, որոնք հիմնականում վերաբերել են հետախուզվողների հանձնմանը, իրավական օգնության ապահովմանը և այլն:

Генеральный прокурор Армении и посол Ирана обсудили представляющие взаимный интерес вопросы
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян приняла новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Ирана в Армении Халила Ширголами.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, Анна Вардапетян поздравила посла с вступлением в дипломатическую миссию и пожелала результативной работы на благо народов двух стран.
Прежде чем перейти к вопросам повестки дня, генеральный прокурор Армении выразила соболезнования в связи с гибелью многочисленных граждан Ирана в результате военных действий, и особенно в связи с трагедией, произошедшей с учениками школы города Минаб.
Посол поблагодарил Анну Вардапетян за отклик на инициативу проведения встречи, подчеркнул многовековые тесные связи между двумя дружественными народами, основанные на взаимном доверии, и высоко оценил нынешний уровень сотрудничества между прокуратурами двух стран.
Был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, которые в основном касались выдачи разыскиваемых лиц, предоставления правовой помощи и других тем.