Թրամփը Պեկինում բարձրացրել է ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև հնարավոր միջուկային համաձայնագրի կնքման հարցը
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը Պեկինում բարձրացրել է ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև հնարավոր միջուկային համաձայնագրի կնքման հարցը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press լրատվական գործակալությունը, այս մասին նա հայտնել է նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում։
Թրամփը ցանկանում է, որ երեք երկրները ստորագրեն համաձայնագիր, որը կսահմանափակի յուրաքանչյուրի զինանոցում առկա միջուկային մարտագլխիկների քանակը։
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինը դրականորեն է վերաբերվել այդ գաղափարին, երբ նա հարցը բարձրացրել է իրենց անձնական զրույցների ժամանակ։
«Ես շատ դրական արձագանք ստացա։ Սա սկիզբն է», - լրագրողներին ասել է Թրամփը։
Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև կնքված միջուկային զենքի վերջին համաձայնագրի ժամկետը լրացել է 2026-ի փետրվարին՝ ավելի քան 50 տարվա մեջ առաջին անգամ վերացնելով երկու խոշորագույն միջուկային զինանոցների վրա որևէ սահմանափակում։
Պենտագոնի գնահատականներով՝ Պեկինի զինանոցը գերազանցում է 600-ից ավելի գործող միջուկային մարտագլխիկ և հեռու է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի զինանոցի հետ հավասար լինելուց, որոնցից յուրաքանչյուրը, ըստ գնահատականների, ունի ավելի քան 5000 միջուկային մարտագլխիկ։

Трамп поднял в Пекине вопрос о возможном заключении ядерного соглашения между США, Россией и Китаем
Президент США Дональд Трамп в Пекине поднял вопрос о возможном ядерном соглашении между США, Россией и Китаем. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Associated Press, он сказал об этом журналистам на борту президентского самолета.
Трамп хочет, чтобы три страны подписали соглашение, которое ограничило бы количество ядерных боеголовок в арсеналах каждой из них.
По словам президента США, председатель КНР Си Цзиньпин положительно отнесся к этой идее, когда он поднял этот вопрос во время их частных бесед.
“Я получил очень позитивный отклик. Это начало”, — сказал Трамп журналистам.
Срок договора о ядерном разоружении между Россией и США истек в феврале 2026 года, впервые за более чем 50 лет сняв любые ограничения на два крупнейших ядерных арсенала.
По оценкам Пентагона, арсенал Пекина насчитывает более 600 действующих ядерных боеголовок и далек от того, чтобы сравниться с арсеналами Соединенных Штатов и России, каждая из которых, по оценкам, располагает более чем 5000 ядерными боеголовками.