ԱՄՆ-ն մերժել է հակամարտության կարգավորման իրանական առաջարկը. Tehran Times
ԱՄՆ իշխանություններն ամբողջությամբ մերժել են Իրանի կողմից առաջարկված՝ հակամարտության կարգավորման 14 կետանոց ծրագիրը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Tehran Times պարբերականը։
Թերթի տվյալներով՝ Թեհրանը Վաշինգտոնից ստացել է կարգավորման իր գրավոր առաջարկի պատասխանը։ ԱՄՆ-ն մերժել է Իրանի բոլոր առաջարկները և հավատարիմ է մնացել ճնշման իր քաղաքականությանը, մասնավորապես՝ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ։
Tehran Times-ը գրում է, որ եթե Վաշինգտոնն ընդունի Իրանի առաջարկները, Թեհրանը պատրաստ է սկսել բանակցությունների երկրորդ փուլը։
Մայիսի 10-ին Իրանը Պակիստանին է ներկայացրել Պարսից ծոցում հակամարտության կարգավորման ԱՄՆ առաջարկների պատասխանը։ «The Wall Street Journal»-ի աղբյուրների համաձայն՝ Թեհրանը հրաժարվել է ապամոնտաժել իր միջուկային օբյեկտները, ինչպես պնդում է Վաշինգտոնը։ Թերթը նաև նշել է, որ Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել համաձայնվել ուրանի հարստացման դադարեցմանը, բայց ոչ ԱՄՆ-ի կողմից պահանջվող 20 տարով։ Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թեհրանի պատասխանն անընդունելի է անվանել։

США отвергли иранское предложение по урегулированию конфликта: Tehran Times
Власти США полностью отвергли предложенный Ираном план урегулирования конфликта из 14 пунктов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Tehran Times.
По данным газеты, Тегеран получил ответ от Вашингтона на свое письменное предложение по урегулированию. США отвергли все предложения Ирана и остаются приверженными своей политике давления, особенно в отношении иранской ядерной программы.
Tehran Times пишет, что если Вашингтон примет предложения Ирана, Тегеран готов начать второй раунд переговоров.
10 мая Иран представил Пакистану свой ответ на предложения США по урегулированию конфликта в Персидском заливе. По данным источников The Wall Street Journal, Тегеран отказался демонтировать свои ядерные объекты, так утверждает Вашингтон. Газета также отметила, что Иран выразил готовность согласиться на приостановку обогащения урана, но не на 20 лет, как того требуют США. Президент США Дональд Трамп позже назвал ответ Тегерана неприемлемым.