ԱՄՆ-ն դրական և արդյունավետ է որակել Իսրայելի և Լիբանանի միջև կայացած բանակցությունները
Միացյալ Նահանգները մայիսի 14-ին Վաշինգտոնում կայացած Իսրայել-Լիբանան բանակցությունները արդյունավետ և դրական է որակել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Պետդեպարտամենտի պաշտոնյան, որի անունը չի նշվում, հայտնել է, որ մայիսի 15-ին կողմերը կշարունակեն քննարկումները՝ ուղղված հակամարտությանը վերջ դնելուն։
Նրա խոսքով՝ լիբանանցի և իսրայելցի դեսպանների հանդիպումն առաջին օրը շարունակվել է ութ ժամ։
Լիբանանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան, որի անունը չի նշվում, ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Լիբանանը բանակցությունների ժամանակ կպահանջի, որ Իսրայելը դադարեցնի կրակը։
Իսկ Իսրայելի կառավարության խոսնակը հայտարարել է, որ բանակցությունների նպատակը «Հեզբոլլահ»-ին զինաթափելն ու խաղաղություն հաստատելն է։
Նշենք, որ սա կողմերի միջև բանակցությունների երրորդ փուլն է։
Լիբանանը ներքաշվել է Մերձավոր Արևելքի հակամարտության մեջ այն բանից հետո, երբ «Հեզբոլլահ»-ն, ի պատասխան Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների, մարտի 2-ից հարձակումներ էր սկսել Իսրայելի դեմ։ Իսրայելը նախորդ ամիս ընդլայնել է իր ցամաքային ներխուժումը Լիբանանի հարավում։
Չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ապրիլի 16-ի կեսգիշերին հայտարարված հրադադարին՝ Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումները շարունակվում են։ Հրադադարի ժամկետը լրանում է մայիսի 17-ին։

США назвали переговоры между Израилем и Ливаном позитивными и продуктивными
Соединенные Штаты назвали переговоры между Израилем и Ливаном, прошедшими в Вашингтоне 14 мая, “позитивными и продуктивными”. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Reuters.
Неназванный представитель Госдепартамента заявил, что 15 мая стороны продолжат обсуждение, направленное на урегулирование конфликта.
По его словам, встреча ливанского и израильского послов в первый день длилась восемь часов.
Ранее высокопоставленный ливанский чиновник, имя которого не называется, заявил, что Ливан потребует от Израиля прекращения огня.
Представитель израильского правительства заявил, что цель переговоров — разоружение “Хезболлы” и установление мира.
Это был третий раунд переговоров между сторонами.
Ливан вовлечен в ближневосточный конфликт с тех пор, как Хезболла 2 марта начала атаки на Израиль в ответ на американо-израильские удары по Ирану. В прошлом месяце Израиль расширил свое наземное вторжение на юг Ливана.
Несмотря на объявленный президентом США Дональдом Трампом в полночь 16 апреля режим прекращения огня, столкновения между Израилем и Хезболлой продолжаются. Срок действия перемирия истекает 17 мая.