ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ԻՀՊԿ-ի կողմից Չինաստանին նավթ վաճառելուն նպաստող անձանց դեմ
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության վարչությունը (OFAC) պատժամիջոցների ցուցակում ներառել է 12 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, որոնք, նրա տվյալներով, կապված են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) կողմից Չինաստանին նավթի վաճառքի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է վարչության տարածած հայտարարության մեջ։
«OFAC-ն այսօր պատժամիջոցներ է սահմանում 12 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ Չինաստան իրանական նավթի վաճառքի և մատակարարումների գործում ԻՀՊԿ-ին նրանց տրամադրած աջակցության համար», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ գերատեսչության՝ այս նավթի վաճառքից ստացված օգուտն օգտագործվում է «սպառազինությունների մշակման, Իրանի կողմից վերահսկվող ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցության և իրանական անվտանգության ուժերի ֆինանսավորման համար»։
Պատժամիջոցների տակ են հայտնվել Իրանի երեք քաղաքացի և ԱՄԷ-ի, Չինաստանի և Օմանի ինն ընկերություն։
Պատժամիջոցները «Տնտեսական ցասում» ծրագրի մի մասն են՝ ուղղված Իրանի վրա տնտեսական ճնշում գործադրելուն։ ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ փետրվարի 28-ին մեկնարկած իր ռազմական գործողությունն անվանել է «Էպիկական ցասում»։

Соединенные Штаты ввели санкции против лиц, связанных с продажей КСИР нефти Китаю
Управление по контролю за иностранными активами Министерства финансов США (OFAC) внесло в санкционный список 12 физических и юридических лиц, которые, по его мнению, связаны с продажей нефти в Китай Корпусом стражей исламской революции (КСИР). Как передает "Арменпресс", об этом говорится в заявлении ведомства.
“Сегодня OFAC вводит санкции против 12 физических и юридических лиц за их роль в помощи КСИР в продаже и поставках иранской нефти Китаю”, — говорится в заявлении.
По данным ведомства, доходы от продажи этой нефти используются для “разработки оружия, поддержки контролируемых Ираном террористических групп и финансирования иранских сил безопасности”.
В санкционный список попали три гражданина Ирана и девять компаний из ОАЭ, Китая и Омана.
Санкции являются частью программы Экономическая ярость”, направленной на оказание экономического давления на Иран. А военную операцию против Ирана, начавшуюся 28 февраля, США назвали Эпической яростью.