Իրանում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ի հետ հակամարտության ընթացքում չեն պակասեցրել նավթի արտադրությունը
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ զինված հակամարտության 40 օրվա ընթացքում Իրանը ոչ մի անգամ չի նվազեցրել նավթի արտադրության մակարդակը և շարունակել է այն արտահանել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Փաքնեժադը։
«Պատերազմի 40 օրվա ընթացքում մեր արտադրությունը չի նվազել, և արտահանման գործընթացն իրականացվել է հարկ եղած կերպով։ Բնականաբար, շրջափակումից հետո հետագա օրերին մենք հանդիպել ենք դժվարությունների։ Ձեռնարկվել են միջոցներ, և այդ միջոցները շարունակում են գործել», - ասել է նա պետական հեռուստատեսության եթերում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտարարել էր, որ ապրիլի 13-ին Իրանի ծովային շրջափակման մեկնարկից ի վեր ամերիկացի զինվորականները վերաուղղորդել են ավելի քան 60 առևտրային նավ, որոնք դուրս են եկել իրանական նավահանգիստներից կամ ուղևորվում էին այդ նավահանգիստներ։ Հրամանատարությունը նաև հայտարարել է, որ այդ նույն ժամանակահատվածում ԱՄՆ զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել չորս առևտրային նավի։

В Иране заявили, что за время конфликта с США не снизили производство нефти
Иран за все 40 дней вооруженного конфликта с США и Израилем ни разу не снизил уровень производства нефти и продолжал ее экспортировать. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр нефти Мохсен Пакнежад.
"За 40 дней войны наше производство не снижалось, и процесс экспорта осуществлялся должным образом. Естественно, в последующие дни после блокады мы столкнулись с трудностями. Были приняты меры, и эти меры продолжают действовать", - сказал он в эфире государственного телевидения.
Ранее Центральное командование ВС США (CENTCOM) выступило с утверждением, что с начала морской блокады Ирана американские военные перенаправили более 60 торговых судов, следовавших в порты республики или из них. Также командование заявило, что за этот же период ВС США нанесли удары по четырем коммерческим судам.
США начали морскую блокаду Ирана 13 апреля. CENTCOM заявлял, что американская сторона будет блокировать движение всех судов, направляющихся в порты Ирана или покидающих их.