Մենք պայմանավորվածություն ունենք, որ հյուսիսից հարավ է լինելու սահմանազատումը. Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կա պայմանավորվածություն սահմանազատումը հյուսիսից հարավ շարունակելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդեն գոյություն ունի իրավական հիմք սահմանազատման գործընթացի համար։
Նրա խոսքով՝ 2024 թվականի օգոստոսին ստորագրված և հոկտեմբերին վավերացված սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգով Ալմաթայի հռչակագիրը ընդունվել է որպես երկու երկրների միջև սահմանազատման բազային սկզբունք։
«Սա նշանակում է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ընդունել են, որ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև առկա սահմանը պետք է վերարձանագրվի որպես երկու երկրների միջև պետական սահման»,- հայտարարել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ այդ հիմքով օկուպացված տարածքների հարցը պետք է լուծում ստանա սահմանազատման գործընթացի շրջանակում։
«Այդ հարցը, որը, իհարկե, հայաստանցիների և կառավարության օրակարգում է, պետք է այդպես լուծում ստանա և այդպես լուծում կստանա»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նշել է նաև, որ սահմանազատման գործընթացում կարող են լինել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ, որոնք նախատեսված են կանոնակարգով։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ արդեն կա հրապարակված պայմանավորվածություն գործընթացը շարունակելու վերաբերյալ։
«Մենք ունենք պայմանավորվածություն, որն արդեն հրապարակված է, որ հյուսիսից հարավ է լինելու սահմանազատումը։ Հասկանալի է, որ այն հատվածներում, որտեղ տեղի է ունեցել սահմանազատում, սահմանը պետք է արձանագրվի, և այդ գործընթացները սահմանազատման տրամաբանության շրջանակում պետք է իրականացվեն թափանցիկ կերպով»,- եզրափակել է Փաշինյանը։

У нас есть договоренность о том, что делимитация будет проводиться с севера на юг - Пашинян
Между Арменией и Азербайджаном существует договоренность о продолжении делимитации с севера на юг. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге с журналистами.
Пашинян отметил, что правовая основа для процесса делимитации между Арменией и Азербайджаном уже существует.
По его словам, Алматинская декларация была принята в качестве основного принципа делимитации между двумя странами в соответствии с регламентом о совместной деятельности делимитационных комиссий, подписанным в августе 2024 года и ратифицированным в октябре.
«Это означает, что Армения и Азербайджан согласились с тем, что существующая граница между Советской Арменией и Советским Азербайджаном должна быть перерегистрирована как государственная граница между двумя странами», — сказал премьер-министр.
По его словам, на этой основе вопрос об оккупированных территориях (речь об оккупированных Азербайджаном в 2021-2022гг. более 200 кв.км международно признанной территории Армении – ред.) должен быть решен в рамках процесса делимитации.
«Этот вопрос, который, безусловно, стоит на повестке армян и правительства, должен быть решен таким образом и будет решен таким образом», — сказал Пашинян.
Премьер-министр также отметил, что в процессе делимитации могут быть найдены взаимоприемлемые решения, предусмотренные регламентом.
Пашинян также отметил, что уже существует опубликованное соглашение о продолжении процесса.
«У нас есть соглашение, которое уже опубликовано, о том, что делимитация будет проводиться с севера на юг. Ясно, что в тех районах, где делимитация уже состоялась, граница должна быть зафиксирована, и эти процессы должны проводиться прозрачно в рамках логики делимитации», — заключил Пашинян.