Մենք պայմանավորվածություն ունենք, որ հյուսիսից հարավ է լինելու սահմանազատումը. Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կա պայմանավորվածություն սահմանազատումը հյուսիսից հարավ շարունակելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդեն գոյություն ունի իրավական հիմք սահմանազատման գործընթացի համար։
Նրա խոսքով՝ 2024 թվականի օգոստոսին ստորագրված և հոկտեմբերին վավերացված սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգով Ալմաթայի հռչակագիրը ընդունվել է որպես երկու երկրների միջև սահմանազատման բազային սկզբունք։
«Սա նշանակում է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ընդունել են, որ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև առկա սահմանը պետք է վերարձանագրվի որպես երկու երկրների միջև պետական սահման»,- հայտարարել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ այդ հիմքով օկուպացված տարածքների հարցը պետք է լուծում ստանա սահմանազատման գործընթացի շրջանակում։
«Այդ հարցը, որը, իհարկե, հայաստանցիների և կառավարության օրակարգում է, պետք է այդպես լուծում ստանա և այդպես լուծում կստանա»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նշել է նաև, որ սահմանազատման գործընթացում կարող են լինել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ, որոնք նախատեսված են կանոնակարգով։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ արդեն կա հրապարակված պայմանավորվածություն գործընթացը շարունակելու վերաբերյալ։
«Մենք ունենք պայմանավորվածություն, որն արդեն հրապարակված է, որ հյուսիսից հարավ է լինելու սահմանազատումը։ Հասկանալի է, որ այն հատվածներում, որտեղ տեղի է ունեցել սահմանազատում, սահմանը պետք է արձանագրվի, և այդ գործընթացները սահմանազատման տրամաբանության շրջանակում պետք է իրականացվեն թափանցիկ կերպով»,- եզրափակել է Փաշինյանը։

Armenia and Azerbaijan set to continue border delimitation from north to south, says PM
Prime Minister Nikol Pashinyan said on Monday that Armenia and Azerbaijan have an agreement to continue the delimitation of their border from north to south.
Speaking at a press briefing during a campaign event in Yerevan, Pashinyan highlighted that a legal basis for the border delimitation process already exists between the two countries.
He reiterated that, according to the regulation on the joint activities of the delimitation commissions, signed in August 2024 and ratified in October, the Alma-Ata Declaration has been accepted as the fundamental principle for border delimitation between Armenia and Azerbaijan.
“This means that Armenia and Azerbaijan have agreed that the border that existed between Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan should be recognized as the state border between the two countries,” the Prime Minister stated.
According to him, based on this framework, the issue of the parts of Armenian territory currently occupied by Azerbaijan should be resolved within the border delimitation process. “This issue, which of course is on the agenda of the Armenian people and government, must be resolved in this way, and it will be resolved in this way,” Pashinyan said.
The Prime Minister also noted that mutually acceptable solutions, as provided for in the regulations, may be part of the delimitation process.
Pashinyan further stated that there is already a publicly announced agreement to continue the process.
“We have an agreement, which has already been made public, that the delimitation will proceed from north to south. It is understood that in the sections where delimitation has already taken place, the border must be officially recorded, and these processes should be carried out transparently within the framework of the delimitation logic,” Pashinyan concluded.