Նեթանյահուն ցանկանում է, որ Իսրայելը 10 տարվա ընթացքում լիովին հրաժարվի ԱՄՆ-ի ռազմական աջակցությունից
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կարծում է, որ իր երկիրը պետք է առաջիկա տասը տարվա ընթացքում աստիճանաբար հրաժարվի ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է CBS News-ի հետ հարցազրույցում:
«Ես ցանկանում եմ զրոյի հասցնել ամերիկյան ֆինանսական աջակցությունը, մեր ռազմական համագործակցության ֆինանսական բաղադրիչը։ Որովհետև մենք տարեկան ստանում ենք 3,8 միլիարդ դոլար։ Եվ կարծում եմ՝ եկել է ժամանակն՝ աստիճանաբար հրաժարվելու մնացած ռազմական աջակցությունից», - ասել է Նեթանյահուն։
Պատասխանելով ամերիկյան աջակցությունից հրաժարվելու ժամկետների մասին հարցին՝ Նեթանյահուն նշել է, որ ցանկանում է դա անել առաջիկա տասը տարվա ընթացքում և մտադիր է «սկսել հիմա»։
Հեռուստաալիքն ուշադրություն է հրավիրում այն բանի վրա, որ Նեթանյահուն «շատ լավ իրազեկված է», որ ԱՄՆ-ում Իսրայելի նկատմամբ աջակցությունը նվազում է։ Ըստ վերջին հարցումներից մեկի՝ ամերիկացի չափահասների 60%-ը ոչ դրական կարծիք ունի Իսրայելի մասին։ Այսպիսով, այս ցուցանիշը վերջին չորս տարվա ընթացքում աճել է գրեթե 20 կետով։

Нетаньяху хочет, чтобы в течение 10 лет Израиль полностью отказался от военной поддержки США
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху считает, что в течение следующих десяти лет его страна должна постепенно отказаться от военной помощи США. Как передает Арменпресс, оОб этом он заявил в интервью телеканалу CBS News.
«Я хочу сократить американскую финансовую поддержку, финансовую составляющую нашего военного сотрудничества, до нуля. Потому что мы получаем 3,8 миллиарда долларов в год. И я думаю, что пришло время постепенно отказаться от оставшейся военной поддержки», — сказал Нетаньяху.
На вопрос о сроках отказа от американской поддержки Нетаньяху отметил, что хочет сделать это в течение следующих десяти лет и намерен «начать прямо сейчас».
Телеканал обращает внимание на то, что Нетаньяху «прекрасно осознает», что поддержка Израиля в Соединенных Штатах снижается. Согласно недавнему опросу, 60% взрослого населения Америки имеют негативное мнение об Израиле. Этот показатель вырос почти на 20 пунктов за последние четыре года.