Լիբիայի խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանի մոտ զինված բախումներ են տեղի ունենում
Տրիպոլիից 40 կիլոմետր արևմուտք գտնվող Զավիա քաղաքի խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանի մերձակայքում զինված բախումներ են տեղի ունենում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Նավթավերամշակման գործարանում արտակարգ դրություն է հայտարարվել։
Azzawiya օպերատոր ընկերությունը հայտարարության մեջ նշել է, որ ստիպված է եղել ամբողջությամբ փակել գործարանը և տարհանել բոլոր լցանավերը նավահանգստից այն բանից հետո, երբ ինտենսիվ հրետակոծությունների պատճառով հարվածի տակ են հայտնվել օբյեկտի ներսում գտնվող բազմաթիվ տարածքներ։
Հստակ չի նշվում թե որն է բռնությունների պատճառը, և ովքեր են դրանց մասնակիցները։ Զավիայի անվտանգության վարչությունը հայտնել է տարածաշրջանում հանցավոր խմբավորումների դեմ «անվտանգության ապահովման լայնածավալ գործողություն» իրականացնելու մասին:

Близ крупнейшего нефтеперерабатывающего завода Ливии происходят вооруженные столкновения
Около крупнейшего нефтеперерабатывающего завода в городе Завия, расположенном в 40 километрах к западу от Триполи, происходят вооруженные столкновения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
На нефтеперерабатывающем заводе объявлено чрезвычайное положение.
Оператор Azzawiya заявил в своем сообщении, что был вынужден полностью закрыть завод и эвакуировать все танкеры из порта после интенсивного обстрела многих районов внутри объекта.
Причины насилия и личности участников пока не ясны. Управление безопасности Завии заявило, что проводит «масштабную операцию по обеспечению безопасности» против преступных группировок в регионе.