Թրամփը մինչև հուլիսի 4-ը ժամանակ է տվել ԵՄ-ին ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագիրն իրագործելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ համաձայնել է ԵՄ-ին մինչև հուլիսի 4-ը ժամանակ տալ առևտրային համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները կատարելու և ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը վերացնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է Truth Social հարթակում:
«Ես համբերատար սպասում եմ, որ ԵՄ-ն կատարի Շոտլանդիայի Թերնբերի քաղաքում մեր կողմից համաձայնեցված պատմական առևտրային համաձայնագրի՝ պատմության մեջ ամենախոշոր առևտրային համաձայնագրի իր մասը։ ԵՄ-ն խոստացել է կատարել իր պարտավորությունները և մաքսատուրքերը զրոյի հասցնել։ Ես համաձայնել եմ դրա համար ժամանակ տալ մինչև ԱՄՆ-ի 250-ամյակը, կամ էլ, ցավոք, մեր մաքսատուրքերը կավելանան մինչև անհամեմատ ավելի բարձր մակարդակ», - գրել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ այլ թեմաների շարքում Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի հետ քննարկել է նաև Իրանի շուրջ հակամարտությունը։ Նախագահը վստահեցրել է, որ ինքը և ֆոն դեր Լայենը համաձայնության են եկել, որ Թեհրանը երբեք չպետք է միջուկային զենք ստանա։

Трамп дал ЕС срок до 4 июля для выполнения торгового соглашения с США
Во время телефонного разговора с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен президент США Дональд Трамп согласился дать ЕС срок до 4 июля для выполнения обязательств по торговому соглашению и отмены пошлин на американские товары. Как передает Арменпресс, он сообщил об этом на платформе Truth Social.
«Я терпеливо жду, когда ЕС выполнит свою часть исторического торгового соглашения, которое мы заключили в Тернберри, Шотландия, крупнейшего торгового соглашения в истории. ЕС пообещал выполнить свои обязательства и снизить пошлины до нуля. Я согласился дать ему время до 250-летия Соединенных Штатов, иначе, к сожалению, наши пошлины вырастут до несравненно более высокого уровня», — написал Трамп.
Он добавил, что, помимо прочего, обсудил с главой Европейской комиссии конфликт вокруг Ирана. Президент заверил, что он и фон дер Ляйен пришли к соглашению о том, что Тегеран никогда не должен получить ядерное оружие.