Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ եւ գործընկեր երկրների խորհրդարանների նախագահների առաջին գագաթնաժողովին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մայիսի 7-8-ը Բուդվայում անցկացվող Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի 20-րդ լիագումար նիստի շրջանակում մասնակցել է Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ եւ գործընկեր երկրների խորհրդարանների նախագահների առաջին գագաթնաժողովին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովից:
Գագաթնաժողովի շրջանակում կայացել է Հայաստանին Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովում դիտորդի կարգավիճակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի եւ Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ջուլիո Չենտեմերոյի կողմից ստորագրված փաստաթղթով կողմերը վերահաստել են Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հանձնառությունը պահպանելու ու խորացնելու համագործակցությունը՝ նպաստելով ընդհանուր արժեքների եւ նպատակների առաջմղմանը Եվրո-Միջերկրածովյան ու Ծոցի տարածաշրջաններում, ինչպես նաեւ դրանցից դուրս:
Միջոցառման ընթացքում Հակոբ Արշակյանը հանդես է եկել ելույթով «Խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ որպես ժողովրդավարական ինստիտուտների դիմակայունության հենասյուն» թեմայով:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նաեւ կարճ շփումներ է ունեցել տարբեր երկրների գործընկերների հետ:
Գագաթնաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ եւ գործընկեր երկրների խորհրդարանների պատվիրակություններ՝ ներկայացված խորհրդարանների նախագահների, փոխնախագահների եւ բարձրաստիճան ներկայացուցիչների մակարդակով:

Armenia has been granted observer status in the Parliamentary Assembly of the Mediterranean (PAM) during a summit of parliamentary leaders held in Budva.
Hakob Arshakyan, Vice-President of the National Assembly of Armenia, took part in the first summit of speakers of parliaments from PAM member and partner states, held on 7–8 May as part of the Assembly’s 20th plenary session, Armenia’s parliament said in a statement.
A formal ceremony was held on the sidelines of the summit to confer observer status on Armenia within the organisation.
A document signed by Arshakyan and PAM President Giulio Centemero reaffirmed the commitment of the Assembly and Armenia’s National Assembly to maintain and deepen cooperation. The agreement aims to promote shared values and objectives in the Euro-Mediterranean and Gulf regions, as well as beyond.
Addressing the summit, Arshakyan delivered a speech on “Parliamentary diplomacy as a pillar of democratic resilience”.
He also held brief exchanges with counterparts from several countries.
The summit brought together parliamentary delegations from member and partner states, represented at the level of speakers, deputy speakers and other senior officials.