Պակիստանը ողջունել է մոտակա ժամանակահատվածում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հնարավոր համաձայնագիրը
Պակիստանը ողջունել է Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև պատերազմը դադարեցնելու հնարավոր համաձայնագրի մասին տեղեկությունները՝ հավելելով, որ այս փուլում լրացուցիչ տեղեկություններ չի բացահայտի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Պակիստանի ԱԳՆ-ն հայտարարության մեջ նշել է, որ որպես միջնորդ՝ երկիրը չի կորցնի կողմերի վստահությունը և լրացուցիչ մանրամասներ չի բացահայտի։
Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Թահիր Անդրաբին լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Պակիստանը պատրաստ է նպաստել երկխոսությանը։ Նա հավելել է, որ Պակիստանը կողջունի ցանկացած կարգավորում՝ անկախ վայրից։
«Եթե Պակիստանում համաձայնագիր կնքվի, դա մեզ համար պատիվ կլինի», - ասել է խոսնակը։
Ավելի վաղ Պակիստանի կառավարության աղբյուրները հայտնել էին, որ հաջորդ շաբաթ նախատեսվում է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև պատերազմը դադարեցնելու նպատակով խաղաղության բանակցությունների երկրորդ փուլի անցկացումը։
Պակիստանն ապրիլի 11-12-ին հյուրընկալել է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև բանակցությունների առաջին փուլը, սակայն կողմերը համաձայնության չեն հասել։
Առայժմ հայտնի չէ, թե որտեղ կանցկացվեն հնարավոր բանակցությունները։ Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Իսլամաբադում կամ Ժնևում։

Пакистан приветствует возможное соглашение между США и Ираном в ближайшее время
Пакистан приветствовал сообщения о возможном соглашении между Ираном и США о прекращении войны, добавив, что на данном этапе не будет разглашать дополнительную информацию. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Al Jazeera.
В заявлении Министерства иностранных дел Пакистана говорится, что, выступая в качестве посредника, страна не потеряет доверие сторон и не будет разглашать дополнительные подробности.
Пресс-секретарь МИД Таир Андраби заявил журналистам, что Пакистан готов содействовать диалогу. Он добавил, что Пакистан приветствует любое урегулирование, независимо от места его проведения.
«Если соглашение будет подписано в Пакистане, это будет для нас честью», — сказал пресс-секретарь.
Ранее источники в пакистанском правительстве сообщили, что второй раунд мирных переговоров между США и Ираном о прекращении войны запланирован на следующую неделю.
Пакистан принимал первый раунд переговоров между Вашингтоном и Тегераном 11-12 апреля, но сторонам не удалось достичь соглашения.
Место проведения возможных переговоров пока неизвестно. Согласно различным источникам, встреча может состояться в Исламабаде или Женеве.