Պետք է առավել արդյունավետ դարձնենք համագործակցությունը «Վեոլիա ջուր»-ի հետ. վարչապետ
Առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում ջրային խնդիրները լինելու են Հայաստանի կառավարության հինգ առաջնահերթություններից մեկը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հանրապետությունում հաճախակի դարձած ջրանջատումներին և «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ համագործակցության վերանայման հնարավորության վերաբերյալ հարցին։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանում ջրային խնդիրները շարունակում են մնալ հրատապ՝ չնայած ոլորտում իրականացված ներդրումներին։
«Մեր ենթակառուցվածքների մաշվածությանն ավելանում է նաև կլիմայի փոփոխությունը, և մենք այս ուղղությամբ պետք է ակտիվ աշխատանքներ իրականացնենք»,- ասել է վարչապետը։
Նա նշել է, որ, իր գնահատմամբ «Վեոլիա ջուր» ընկերության ներուժն ամբողջ ծավալով չի օգտագործվել, և անհրաժեշտ է համագործակցությունն ավելի արդյունավետ դարձնել։
«Իմ կարծիքով՝ մենք «Վեոլիա ջուր» ընկերության ներուժը ամբողջ ծավալով չենք կարողացել օգտագործել, և պետք է այդ համագործակցությունն ավելի արդյունավետ դարձնենք, որպեսզի լուծենք ջրային խնդիրները՝ առաջնահերթ ապահովելով Երևանի, Գյումրիի և Վանաձորի շուրջօրյա ջրամատակարարումը»,- նշել է Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծել է նաև ոռոգման ջրի հասանելիության բարձրացման կարևորությունը՝ դա որակելով ռազմավարական ծրագիր։

Prime Minister Nikol Pashinyan has reiterated that water management will be among the government’s priorities for the next five years.
Speaking at a press briefing after the Cabinet meeting on Thursday, Pashinyan was asked whether the authorities are considering a possible review of cooperation with Veolia Water, the country’s water supply operator, given the frequent supply interruptions.
According to Pashinyan, water-related issues in Armenia remain urgent despite investments made in the sector.
“To the wear and tear of our infrastructure is added climate change, and we must carry out active work in this direction,” the Prime Minister said.
He noted that, in his assessment, the potential of Veolia Water has not been fully utilized, and cooperation needs to be made more effective.
“In my opinion, we have not been able to fully utilize the potential of Veolia Water, and we need to make that cooperation more effective in order to solve water-related problems, primarily ensuring 24-hour water supply in Yerevan, Gyumri, and Vanadzor,” Pashinyan said.
Pashinyan also stressed the importance of increasing access to irrigation water, describing it as a strategic program.