Հայաստանի Սահմանադրության հարցը միջազգային գործընկերների հետ քննարկման թեմա չէ. Միրզոյան
Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը երկրի ներքին հարցն է, այդ հարցը միջազգային գործընկերների հետ քննարկման թեմա չէ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում անցկացված քննարկման ժամանակ այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով քննարկմանը ներկա մասնակիցներից մեկի դիտարկմանը, թե Ադրբեջանը պահանջում է, որպեսզի Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը՝ որպես խաղաղության արդեն իսկ նախաստորագրված համաձայնագիրը ստորագրելու պայման։
«Չկա նման պահանջ։ Ի՞նչ առումով եմ ասում չկա այդպիսի պահանջ, այն առումով, որ բանակցությունների երկկողմ օրակարգում նման թեմա չկա։ Բայց դա նրանց ընկալումն է, նրանք այդպես են ասում։ Ես լսել եմ, որ նրանք ասում են, որ պատրաստ չեն ստորագրել համաձայնագիրը, եթե մենք չփոխենք Սահմանադրությունը,  բայց մենք կարծում ենք, որ Սահմանադրությունը Հայաստանի ներքին հարցն է։ Հավանաբար, մենք հանրահաքվե կունենանք Սահմանադրության հետ կապված, բայց սա միջազգային գործընկերների հետ քննարկման թեմա չէ»,- ասել է Միրզոյանը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։ Հայաստանը դրանից հետո հայտարարել է, որ ցանկացած պահի պատրաստ է նաև ստորագրել համաձայնագիրը, սակայն ադրբեջանական կողմը որպես համաձայնագիրը ստորագրելու նախապայման է ներկայացնում Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու հարցը։

Possible amendments to the Constitution of Armenia are an internal matter and not a subject for discussion with international partners, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on the sidelines of the Yerevan Dialogue forum.
Mirzoyan made the remarks in response to a participant’s observation that Azerbaijan demands amendments to Armenia’s Constitution as a condition for signing the already initialed peace agreement.
“There is no such demand. In what sense do I say there is no such demand? In the sense that this issue is not on the bilateral negotiation agenda. But this is their perception, this is what they say. I have heard them say they are not ready to sign the agreement unless we change the Constitution, but we believe that the Constitution is an internal issue of Armenia. We will probably hold a referendum on the Constitution, but this is not a topic for discussion with international partners,” Mirzoyan said.
Armenia and Azerbaijan initialed the peace agreement in Washington on 8 August 2025. Since then, Armenia has expressed readiness to sign the agreement at any time, while the Azerbaijani side continues to present amendments to the Armenian Constitution as a precondition for signing the agreement.