Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի տերը հենց Երևանն ու Բաքուն են. Գրոնոն՝ գործընթացում արտաքին խաղացողների դերի մասին
Հարավային Կովկասում Եվրամիության ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, դրանում արտաքին խաղացողների դերակատարմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գրոնոն այդ մասին խոսել է «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում անցկացված պանելային քննարկման ժամանակ՝ անդրադառնալով գործընթացում արտաքին խաղացողների դերակատարման մասին հարցին։
«Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը հրաշալի և հզոր գործընթաց է եղել, որում, այո, եղել է արտաքին գործընկերների կարևոր աջակցությունը, բայց ես կարծում եմ, որ երկու մայրաքաղաքները իրենք էին այս նախագծի տերը և հենց իրենք էին դրան վճռորոշ կարևորություն հաղորդել։ Շատ գովելի և գնահատելի է այն առաջնորդությունը, որ երկու կողմերը ցուցաբերել են։ Այս մասով մենք պարզապես ուզում ենք գործընկերներ լինել այն առումով, որ օրակարգը սահմանում են հենց տարածաշրջանային դերակատարները, իսկ մենք աջակցում ենք այնտեղ, որտեղ մեր մոտեցումն օգտակար է։ Մենք քննարկել ենք համագործակցության մասին բոլոր հնարավորությունները, միգուցե, տարածաշրջանային համագործակցության նոր հնարավորություններ լինեն, երբ այդ պահը հասունանա։ Բայց շատ կարևոր է նաև մարդասիրական հարցերին անդրադառնալը»,- ասել է Գրոնոն։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ժամանակ նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։

EU Special Representative for the South Caucasus Magdalena Grono touched upon the Armenia-Azerbaijan peace process and the role of external players during a panel discussion held within the framework of the Yerevan Dialogue international forum.
Grono noted that the Armenia-Azerbaijan peace process has been a “wonderful and powerful” one, adding that it has received important support from external partners.
“I think that the two capitals themselves were the owners of this project and gave it crucial importance,” she said.
Grono underscored the role of the leadership shown by both sides, noting that they want to be partners in the sense that the agenda is set by the regional actors themselves, while external partners support where their approach is useful.
She added that all possibilities for cooperation had been discussed, expressing hope for new opportunities for regional cooperation when the time is right. She also stressed the importance of addressing humanitarian issues.
Armenia and Azerbaijan signed a peace agreement on August 8, 2025, during a summit in Washington, D.C., mediated by U.S. President Donald Trump.