Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի տերը հենց Երևանն ու Բաքուն են. Գրոնոն՝ գործընթացում արտաքին խաղացողների դերի մասին
Հարավային Կովկասում Եվրամիության ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, դրանում արտաքին խաղացողների դերակատարմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գրոնոն այդ մասին խոսել է «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում անցկացված պանելային քննարկման ժամանակ՝ անդրադառնալով գործընթացում արտաքին խաղացողների դերակատարման մասին հարցին։
«Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը հրաշալի և հզոր գործընթաց է եղել, որում, այո, եղել է արտաքին գործընկերների կարևոր աջակցությունը, բայց ես կարծում եմ, որ երկու մայրաքաղաքները իրենք էին այս նախագծի տերը և հենց իրենք էին դրան վճռորոշ կարևորություն հաղորդել։ Շատ գովելի և գնահատելի է այն առաջնորդությունը, որ երկու կողմերը ցուցաբերել են։ Այս մասով մենք պարզապես ուզում ենք գործընկերներ լինել այն առումով, որ օրակարգը սահմանում են հենց տարածաշրջանային դերակատարները, իսկ մենք աջակցում ենք այնտեղ, որտեղ մեր մոտեցումն օգտակար է։ Մենք քննարկել ենք համագործակցության մասին բոլոր հնարավորությունները, միգուցե, տարածաշրջանային համագործակցության նոր հնարավորություններ լինեն, երբ այդ պահը հասունանա։ Բայց շատ կարևոր է նաև մարդասիրական հարցերին անդրադառնալը»,- ասել է Գրոնոն։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ժամանակ նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։

Спецпредставитель ЕС коснулась роли внешних игроков в процессе установления мира между Арменией и Азербайджаном
Спецпредставитель Евросоюза на Южном Кавказе Магдалена Гроно коснулась процесса мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном, а также роли внешних игроков в этом процессе.
Как сообщает Арменпресс, Гроно затронула эту тему в ходе панельной дискуссии в рамках международного форума «Ереванский диалог», отвечая на вопрос о роли внешних акторов в мирном процессе
«Процесс установления мира между Арменией и Азербайджаном был замечательным и мощным процессом, в котором, да, присутствовала важная поддержка внешних партнеров, но я считаю, что две столицы сами были хозяевами этого проекта и именно они придали ему решающее значение. Лидерство, проявленное обеими сторонами, очень похвально и ценно.
В этой части мы просто хотим быть партнерами в том смысле, что повестку определяют именно региональные игроки, а мы поддерживаем там, где наш подход полезен. Мы обсудили все возможности сотрудничества; возможно, появятся новые шансы для регионального взаимодействия, когда для этого настанет подходящий момент. Но также очень важно обращаться к гуманитарным вопросам», — сказала Гроно.
Армения и Азербайджан 8 августа 2025 года на саммите в Вашингтоне при посредничестве президента США Дональда Трампа парафировали мирное соглашение.