Հայաստանը և ԵՄ-ն առաջընթաց են գրանցում վիզաների ազատականացման հարցում. ֆոն դեր Լայեն
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Հայաստանը և Եվրամիությունն առաջընթաց են գրանցում վիզաների ազատականացման հարցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X-ում՝ գրառմանը կցելով Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի տեսանյութը։
«Մենք առաջընթաց ենք գրանցում վիզաների ազատականացման հարցում։ Գիտեմ, որ դա մեծապես կարևոր է հայերի համար։ Դա նաև կարևոր է ԵՄ-ի համար, քանի որ այն մեր ժողովուրդներին ավելի է մոտեցնում իրար։ Վստահ եմ, որ մենք կհասնենք դրան», - նշել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
ՀՀ-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովի արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նշել էր, որ Եվրամիությունը ցանկանում է Հայաստանը ներդրումների համար գրավիչ երկիր դարձնել։

Армения и ЕС констатируют прогресс в либерализации визового режима - фон дер Ляйен
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Армения и Европейский союз зафиксировали прогресс в либерализации визового режима. Как сообщает Арменпресс, она написала об этом в X, прикрепив к посту видеозапись пресс-конференции, состоявшейся после саммита Армения-ЕС.
«Мы фиксируем прогресс в либерализации визового режима. Я знаю, что это очень важно для армян. Это также важно для ЕС, потому что это сближает наши народы. Я уверена, что мы этого добьемся», — отметила председатель Европейской комиссии.
В ходе пресс-конференции по итогам первого саммита Армения-ЕС Урсула фон дер Ляйен отметила, что Европейский союз хочет сделать Армению привлекательной страной для инвестиций.