Հարևանների նկատմամբ Հայաստանի մոտեցումների ուղենիշը խաղաղության, համագործակցության և զարգացման հանձնառությունն է. Արարատ Միրզոյան
Հարևանների նկատմամբ Հայաստանի  մոտեցումների ուղենիշը խաղաղության, համագործակցության և զարգացման հանձնառությունն է. Արարատ Միրզոյան
Հայաստանը կատարել է ինքնիշխան ընտրություն՝  վարելու բալանսավորող և բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն՝ հիմնված ոչ թե մեկ կենտրոնից կախվածության, այլ տարբեր ուղղություններով բովանդակային և փոխշահավետ գործընկերությունների ձևավորման վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում մեկնարկած «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովին այս մասին ասաց  ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները,  Ֆրանսիան ,Ղազախստանը, Չինաստանը  և եվրոպական երկրների ընդլայնվող շրջանակը այսօր մաս են կազմում Հայաստանի ռազմավարական գործընկերությունների համայնապատկերում ոչ թե որպես միմյանց այլընտրանքներ, այլ որպես բազմազան և համագործակցային արտաքին քաղաքական ճարտարապետական հենասյուներ։
«Խաղաղության, համագործակցության և զարգացման հանձնառությունն է մեր հարևանների նկատմամբ մեր մոտեցումների ուղենիշը։ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը արտացոլում է մեր այն համոզմունքը, որ բաց սահմաններն ու բարիդրացիական հարաբերությունները լավագույնս կծառայեն մեր ժողովրդի շահերին։ Վրաստանի հետ մենք շարունակում ենք խորացնել ռազմավարական գործընկերությունը՝ հիմնված փոխադարձ շահերի վրա, Իրանի հետ էլ  մենք մշտապես պահպանել ենք բարեկամական կապերը և սերտ գործընկերությունը»,-ասաց նա։
Միրզոյանը վստահեցրեց , որ միայն դիվանագիտությունը բավարար չէ խաղաղության շարունակության համար։
«Երբ մենք կիսում ենք առևտրային ուղիները, էներգետիկ ցանցերը, թվային կապերը, մենք կիսում ենք նաև ռիսկերն ու օգուտները, հետևաբար մեր հարևանների հետ միասին կառուցելով Արևելքը Արևմուտքին և Հյուսիսը Հարավին կապող ենթակառուցվածքներ, մենք ստեղծում ենք մի իրականություն մեր տարածաշրջանում, որտեղ  յուրաքանչյուր դերակատարն անձնական շահագրգռվածություն ունի հարևանի կայունության հարցում»,-ասաց նախարարը՝  հավելելով, որ դա  է ընկած  «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության և TRIPP նախագծի հիմքում։

Ориентиром в отношениях Армении с соседями является приверженность миру, сотрудничеству и развитию: министр ИД Армении
Армения сделала суверенный выбор в пользу проведения балансированной и уравновешенной внешней политики, основанной не на зависимости от одного центра, а на формировании содержательного и взаимовыгодного партнерства по разным направлениям.
Как сообщает “Арменпресс”, это заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на международной конференции “Ереванский диалог”, проходящей в Ереване.
Он продолжил, что США, Франция, Казахстан, Китай и расширяющийся круг европейских стран сегодня являются частью панорамы стратегического партнерства Армении не как альтернативы друг другу, а как разнообразные и взаимовыгодные опоры архитектуры внешней политики.
“Приверженность миру, сотрудничеству и развитию является ориентиром в наших подходах к нашим соседям. Процесс нормализации отношений с Турцией отражает нашу веру в то, что открытые границы и добрососедские отношения наилучшим образом послужат интересам нашего народа. С Грузией мы продолжаем углублять стратегическое партнерство, основанное на взаимных интересах, а с Ираном мы всегда поддерживали дружеские отношения и тесное партнерство”, — сказал он.
Мирзоян заверил, что одной дипломатии недостаточно для поддержания мира.
“Когда мы вместе делим торговые пути, энергетические сети, цифровые соединения, мы также разделяем риски и выгоды, поэтому, создавая инфраструктуру, соединяющую Восток с Западом и Север с Югом, вместе с нашими соседями, мы создаем реальность в нашем регионе, где каждый участник имеет личную заинтересованность в стабильности соседа”, — сказал министр, добавив, что именно это лежит в основе инициативы “Перекресток мира” и проекта TRIPP.