Հայաստանը Հարավային Կովկասի հետ մեր հարաբերություններում անկյունաքարային դեր ունի. Անտոնիու Կոշտա
Եվրոպական միության համար կարևոր է պաշտպանել հայ ժողովրդի ազատությունը՝ ընտրելու իր իսկ ճակատագիրը, և այդ հարցում Հայաստանը կարող է ապավինել Բրյուսելի աջակցությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում ընթացող Հայաստան-Եվրամիություն գագաթնաժողովի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ընդլայնված հանդիպման ընթացքում հայտարարեց Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան։
Կոշտան պատմական նշանակություն ունեցող միջոցառումներ անվանեց ինչպես մայիսի 4-ին Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովն, այնպես էլ մայիսի 5-ին ընթացող և պատմության մեջ առաջին Հայաստան-Եվրամիություն գագաթնաժողովը։
«Սա հստակ ազդակ է առ այն, թե ինչպես է Եվրոպական միությունը ցանկանում կառուցել հարաբերությունները Հայաստանի հետ։ Հայաստանը նոր՝ խաղաղության, ժողովրդավարական համակարգի կոնսոլիդացիայի ժամանակահատված է թևակոխել, և սա, անշուշտ, լավ միջավայր է ստեղծում Հայաստան-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար»,-ընդգծեց Եվրոպական խորհրդի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի սկզբին Հայաստանի ու Եվրամիության միջև ստորագրված ռազմավարական օրակարգի ընդունումից հետո Երևանի ու Բրյուսելի միջև կապերն ավելի են ամրացել։ ԵԽ նախագահը նշեց, որ Հայաստանն ու ԵՄ-ն սերտ աշխատանք են տանում նաև անվտանգային և պաշտպանության ոլորտներում՝ Եվրոպական խաղաղության գործիքի շրջանակներում համատեղ ջանքեր գործադրելով հիբրիդային սպառնալիքների դեմ։
Անտոնիու Կոշտան վկայակոչեց Եվրոպական միության կողմից Հայաստան ուղարկված նոր առաքելության մասին, որի վերաբերյալ ԵՄ-ում որոշումը կայացվել է ընթացիկ տարվա ապրիլին, և որի նպատակն է ամրացնել Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությունը։
«Սա շոշափելի առհավատչյա է մեր համատեղ հանձնառությանը՝ դիմակայելու մարտահրավերներին։ Մեզ համար կարևոր է պաշտպանել հայ ժողովրդի ազատությունը՝ ընտրելու իր իսկ ճակատագիրը, և դուք կարող եք ապավինել մեզ՝ միասին անցնելու այս ուղին և թևակոխելու մեր ընդհանուր ճակատագրի նոր փուլ։ Հայաստանը Հարավային Կովկասի հետ մեր հարաբերություններում անկյունաքարային դեր ունի, և կապում է Եվրոպան Կասպից ծովի և Կենտրոնական Ասիայի հետ։ Սա է մեր տարածաշրջանների պատմությունը, և սա է նաև մեր տարածաշրջանների ապագան»,-շեշտեց Անտոնիու Կոշտան։
Եզրափակելով խոսքը՝ նա նաև ընդգծեց, որ Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովի արդյունքները հիմք ընդունելով՝ կողմերը կկարողանան զարգացնել ռազմավարական գործընկերությունը, համատեղ ներդրումը խաղաղության մեջ՝ հանուն Հայաստանի և Եվրոպայի բարեկեցության։
Եվրամիությունը 2026 թվականի ապրիլին հաստատել է Հայաստանում նոր քաղաքացիական առաքելություն (EUPM), որը նպատակ ունի խորացնել ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական գործընկերությունը և նպաստել անվտանգությանը:
Ըստ այդ փաստաթղթի՝ առաքելությունը պետք է ամրապնդի Հայաստանի դիմակայունությունը հիբրիդային սպառնալիքներից՝ ռազմավարական, գործնական խորհրդատվություն ու աջակցություն տրամադրելով նախարարություններին ու անվտանգային ոլորտի գործակալություններին։
Այդ խորհրդատվությունները կենտրոնանալու են քաղաքականությունների մշակման, արտաքին տեղեկատվական մանիպուլյացիաների հայտնաբերման ու արձագանքման, կիբեռհարձակումների, ինչպես նաև ապօրինի ֆինանսական հոսքերի վրա։
Առաքելությունը պետք է նաև գնահատի՝ ինչ է անհրաժեշտ Հայաստանում անվտանգության ոլորտում կարողությունները զարգացնելու համար, որպեսզի երկիրն առավել արդյունավետ բացահայտի ու արձագանքի հիբրիդային սպառնալիքներին՝ ԵՄ մեթոդաբանությունների և ստանդարտների համաձայն։

Армения играет краеугольную роль в наших отношениях с Южным Кавказом - Антониу Кошта
Для Европейского союза важно защищать свободу армянского народа выбирать свою судьбу, и Армения может рассчитывать на поддержку Брюсселя в этом вопросе.
Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил председатель Европейского совета Антониу Кошта во время продолжительной встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в рамках саммита Армения-ЕС, проходящего в Ереване.
Кошта назвал VIII саммит Европейского политического сообщества, состоявшийся в Ереване 4 мая, а также первый в истории саммит Армения-ЕС, проходящий 5 мая, событиями исторического значения.
«Это явный сигнал о том, как Европейский союз хочет строить отношения с Арменией. Армения вступила в новый период мира, укрепления демократической системы, и это, безусловно, создает благоприятную среду для развития двусторонних отношений Армения-ЕС», — подчеркнул председатель Европейского совета.
По его словам, после принятия стратегической повестки, подписанной между Арменией и Европейским союзом в начале декабря 2025 года, связи между Ереваном и Брюсселем еще больше укрепились. Председатель Евросовета отметил, что Армения и ЕС также тесно сотрудничают в области безопасности и обороны, предпринимая совместные усилия по противодействию гибридным угрозам в рамках Европейского фонда мира.
Антониу Кошта упомянул о новой миссии ЕС в Армении, решение о направлении которой было принято ЕС в апреле этого года и которая направлена на укрепление демократической устойчивости Армении.
«Это ощутимое свидетельство нашей общей приверженности противостоянию вызовам. Для нас важно защитить свободу армянского народа выбирать свою судьбу, и вы можете рассчитывать на то, что мы пройдем этот путь вместе и вступим в новую фазу нашей общей судьбы. Армения играет краеугольную роль в наших отношениях с Южным Кавказом, соединяя Европу с Каспийским морем и Центральной Азией. Это история наших регионов, и это также будущее наших регионов», — подчеркнул Антоник Кошта.
В заключение своего выступления он также подчеркнул, что, опираясь на результаты первого саммита Армения-ЕС, стороны смогут развивать стратегическое партнерство, совместные инвестиции в мир, ради благополучия Армении и Европы.
Европейский союз учредил в апреле 2026 года новую гражданскую миссию (EUPM) в Армении, целью которой является углубление стратегического партнерства между ЕС и Арменией и содействие обеспечению безопасности.
Согласно документу, миссия должна укрепить устойчивость Армении к гибридным угрозам, предоставляя стратегические, практические консультации и поддержку министерствам и органам безопасности.
Эти консультации будут сосредоточены на разработке политики, выявлении и реагировании на внешние манипуляции с информацией, кибератаки, а также незаконные финансовые потоки.
Миссия также должна оценить, что необходимо для развития потенциала безопасности Армении, чтобы страна могла более эффективно выявлять гибридные угрозы и реагировать на них в соответствии с методологиями и стандартами ЕС.