Հայաստանը կարող է տարածաշրջանում առևտրային նոր ուղիների կենտրոն դառնալ. Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանում առևտրային նոր ուղիների կենտրոն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահն այս մասին հայտարարել է Երևանում Հայաստան-Եվրամիության առաջին գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Եվրոպայի համար դեպի Կենտրոնական Ասիա և Կասպից ծով ամենակարճ ճանապարհը հենց Հայաստանով է, սակայն շեշտել է, որ այդ երթուղին պատերազմի պատճառով փակ էր։
«Այժմ Դուք դա փոխում եք՝ շնորհիվ խիզախ ընտրության՝ հանուն խաղաղության և շնորհիվ եվրոպական ցանցերի մեջ ավելի մեծ ինտեգրման։ Դրա շնորհիվ Հայաստանը կարող է դառնալ առևտրային նոր ուղիների տարածաշրջանային կենտրոն»,- հայտարարել է ֆոն դեր Լայենը։
Նա նաև հավելել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է ավելի սերտացնել Հայաստանի հետ համագործակցությունն էներգետիկ ոլորտում, ինչպես նաև թվայնացման ուղղությամբ։
Ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ Հայաստանի և Եվրոպայի միջև միշտ էլ հատուկ կապ է գոյություն ունեցել։ «Բայց մեզ միավորում են ոչ միայն մեր համատեղ պատմությունն ու մշակույթը, ոչ միայն մեր հինավուրց կապերը, այլ նաև այն հնարավորությունները, որոնք մեր առջևում են»,- ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը։
Նա շեշտել է, որ այժմ Հայաստանն ու Եվրամիությունը միմյանց ավելի մոտ են, քան երբևէ՝ ընդգծելով, որ դրական առաջընթաց է գրանցվում ՀՀ քաղաքացիների համար Եվրամիության վիզաների ազատականացման գործընթացում։
Ֆոն դեր Լայենը հիշեցրել է, որ ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» ռազմավարության շրջանակներում Հայաստանում ներդրումների համար 2.5 միլիարդ եվրո արդեն իսկ նախատեսված է։
«Ուկրաինայից մինչև Իրան ամբողջ տարածաշրջանը ցնցվում է պատերազմներից, մինչդեռ այստեղ՝ Հարավյաին Կովկասում, այլ պատմություն է, այլ իրավիճակ է։ Նոր կոնֆլիկտների դարաշրջանում դուք դարմանում եք հին վերքերը, և մենք ուզում ենք ձեզ օժանդակել՝ ի ցույց դնելով այն, որ խաղաղությունը հանգեցնում է բարեկեցության»,- ասել է ֆոն դեր Լայենը՝ հիշեցնելով Եվրամիության ձևավորման օրինակը, երբ նախկինում միմյանց թշնամի երկրները առևտրային կապերի հաստատման միջոցով կարողացել են բարեկամություն հաստատել ու խաղաղություն բերել տարածաշրջան։

Армения может стать центром новых торговых путей в регионе - Урсула фон дер Ляйен
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Армения может стать центром новых торговых путей в регионе.
Как сообщает Арменпресс, председатель Европейской комиссии выступила с таким заявлением на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Ереване в рамках первого саммита Армения-ЕС.
Председатель Европейской комиссии подчеркнула, что кратчайший путь из Европы в Центральную Азию и в Каспийское море проходит именно через Армению, но отметила, что этот путь был закрыт из-за войны.
«Сейчас вы меняете это благодаря смелому выбору в пользу мира и благодаря большей интеграции в европейские сети. Благодаря этому Армения может стать региональным центром новых торговых путей», — заявила фон дер Ляйен.
Она также добавила, что Европейский союз готов к дальнейшему укреплению сотрудничества с Арменией в энергетическом секторе, а также в направлении цифровизации.
Фон дер Ляйен отметила, что между Арменией и Европой всегда существовала особая связь. «Но нас объединяет не только общая история и культура, не только древние связи, но и открывающиеся перед нами возможности», — заявила председатель Европейской комиссии.
Она подчеркнула, что Армения и Европейский союз сейчас ближе, чем когда-либо, отметив, что в процессе либерализации виз ЕС для граждан Армении достигнут позитивный прогресс.
Фон дер Лейен напомнила, что в рамках стратегии ЕС Global Gateway на инвестиции в Армению уже выделено 2,5 миллиарда евро.
«Весь регион, от Украины до Ирана, сотрясают войны, в то время как здесь, на Южном Кавказе, ситуация иная, совсем другая. В эпоху новых конфликтов вы залечиваете старые раны, и мы хотим поддержать вас, показав, что мир ведет к процветанию», — сказала фон дер Лейен, вспомнив пример создания Европейского союза, когда ранее враждебные страны смогли установить дружбу и принести мир в регион благодаря налаживанию торговых связей.